AcasăEditorialVictorie clara a lui Dinamo

Victorie clara a lui Dinamo

Dinamo a debutat astazi in noul an calendaristic intr-un meci in care fanii alb-rosii au putut vedea la lucru o parte din jucatorii adusi jn acesta iarna de Mircea Rednic.

Rednic a inceput acest meci cu: Sean Mc Dermott – Sorescu- Klimavicius- Grigore- Aliji- Atmane- FIlip- Jaadi- Zenke-Nistor-Montini, un prim 11 cu 4 debuturi in tricoul alb-rosu. Debutul de meci a fost fulminant pentru Dinamo, Montini dechide scorul in mintul 7, dupa un corner la care Montini a demonstrat ca este un marcator si este posesurul unui joc de cap excelent. A fost o combinatie scurta Nistor – Zenke centrarea ultimului consenmand primul assist al africanului in acest sezon.

Dinamo continua sa fie periculoasa, Zenke rateaza incredibil in minutil 12, dupa o pasa excelenta a lui NIstor. Dinamo continua sa joace sus pana in minutul 20, atunci cand cei de la Iasi reusesc sa echilibreze partida, dar fara a fi periculosi pentru poarta lui MC Dermott.

Minutul 34 aduce o noua ocazie  mare petru Dinamo, in urma unui contraatac rapid pe axa, NIstor- Atmane-Montini, sutul ultimului fiind scos cu greu de poartarul celor de ia Iasi. Ultima ocazie a reprizei este tot in contul lui Dinamo, Montini a profitat de o mare eroare a oaspetilor, a preluat bine , dar sutul s-a dus putin pe langa poarta.

Repriza secunda incepe sub semnul echilibrului, Dinamo asteptand cu calm atacurile moldovenilor. oaspetii au ocazie buna in minutul 57, Platini suteaza pe langa din interiorul  careului.

Minutul 62 aduce pericol pentru poarta iesenilor, dar elevii lui Flavius Stoican reusesc sa respinga cu greu. Dar Dinamo reuseste sa inscrie in minutul 67, dupa o faza scoala, in care Popa a pasat excelent lui Nistor, iar acesta ofera o pasa ideeala lui Montini, care face dubla.

Dupa marcarea golului secund, Dinamo face pasul in spate, dar apararea noastra se descurca excelent, Kliimavicius si Grigore aratand excelent impreuna.

Iasiul are o noua ocazie buna in minuutl 88 dat Klimaviucius pare o adevarata stanca in defensiva.

Dinamo mai inscrie odata in prelungiri, Aliji insista bine, Nistor paseasa din nou decisiv si Popa inscrie pentru 3-0

Noul Dinamo debuteaza cu o victorie de bun augur ,iar dupa mult timp,  fanii pleaca multumiti de la stadion.