Vești mai bune cu Azankpo: Când ar putea reveni

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Ieri am scris un material cu privire la situația lui Desire Azankpo, atacantul venit în ultima zi de mercato, la Dinamo.

Atacantul originar din Benin a apucat să debuteze în tricoul lui Dinamo în partida pierdută drastic la Botoșani, 0-4, un meci în care atacantul a intrat în repriză secundă, evoluând fără probleme până la final. Însă ulterior situația s-a schimbat destul de mult.

Atacantul a ieșit din peisaj și inițial ni se transmitea că este vorba despre o ”accidentare”, va reveni repede, fără a primi mai multe informații despre gravitatea ei și când va putea reveni în teren exact.

Ulterior, am aflat că sunt probleme la nervul sciatic și chiar a fost nevoit să meargă în Franța la control și tratament, mereu fiind asigurați că va reveni în cel mai scurt timp lângă echipă și va putea juca. A trecut mai bine de o lună de la meciul cu Botoșani și în continuare nu există informații cu privire la revenirea lui și când va putea juca.

Ieri a fost prezent Florin Răducioiu, la partida dintre Dinamo II și Fcsb II, meci pierdut de echipa noastră cu scorul de 1-4, iar acesta ne-a oferit detalii cu privire la situația lui Azankpo. Atacantul este în România și urmează un program separat de pregătire, dar cel mai probabil el va putea fi o soluție după pauza competițională de două săptămâni, prilejuită de meciurile echipei naționale.

Pauza aceea va avea loc după meciul cu Sepsi, așadar Azankpo ar putea evolua în 7 meciuri din play-out și eventual două meciuri la baraj, dacă va fi nevoie, un scenariu mai mult decât plauzibil în momentul de față.

În această iarnă, Dinamo a transferat 16 jucători: Răzvan Patriche, Desire Azankpo, Antoni Ivanov, Jonathan Rodriguez, Dusan Celar, Cristiano Figueiredo, Thomas Chesneau, Marius Tomozei, Igor Jovanovic, Balthazar Pierret, Baptiste Aloe, Alin Buleică, Răzvan Grădinaru, Vlad Morar, Gabriel de Moura și Christian Irobiso.

28 de ani, născut pe 6 mai 1993 în Benin, Désiré Segbe Azankpo și-a început cariera în fotbalul francez la Metz și a mai evoluat pentru Jeunesse Esch (Luxemburg), Le Puy Foot, Pagny și Epinal (Franța), Senica (Slovacia), Oldham (Anglia), Villefranche și Dunkerque (Franța).

17 partide a jucat Azankpo în liga a doua franceză, în prima jumătate a acestui sezon, marcând un gol în Valenciennes vs Dunkerque (1-3).

14 selecții a adunat Azankpo pentru prima reprezentativă a statului Benin.

Situație rezolvată cu Dusan Uhrin

Aseară au apărut anumite vești neplăcute cu privire la situația antrenorului ceh,Dusan Uhrin.

Cei de la Prosport au anunțat faptul că, deși a fost anunțat oficial și pe pagina de facebook a clubului, Dusan Uhrin nu semnase încă contractul cu Dinamo și erau anumite impedimente. Mai exact, legat de anumite clauze din contract, care trebuiau rezolvate.

Conform celor de la Prosport, conducerea lui Dinamo a specificat în contractul lui Uhrin că va încasa o primă de 15.000 de euro dacă va salva de la retrogradare echipa în acest sezon. În același timp, șefii din „Ștefan cel Mare” i-au pus obiectiv cehului să califice echipa în play-off sezonul următor, în caz contrar să fie dat afară la sfârșitul campionatului regulat și să-și primească banii la zi.

Dusan Uhrin n-a fost de acord cu această cerere a „câinilor” și a venit cu o contraofertă: cehul vrea să-și încaseze banii până la finalul întregului sezon în cazul în care nu duce echipa în play-off, nu până la sfârșitul sezonului regulat.

A doua clauză cu care Dusan Uhrin nu este de acord e legată de staff-ul său. Secunzii cehului, Sebi Moga și Dragoș Picu, vor și ei prime dacă Dinamo se salvează de la retrogradare în acest sezon. Mai exact, cei doi vor să fie stipulat în contract că vor încasa fiecare câte 50% din cât ia Uhrin, adică 7.500 de euro de persoană.

Din informațiile pe care le-am obținut, situația a fost rezolvată, contractul va fi semnat în această dimineață și Dusan Uhrin va susține conferința de presă, așa cum era programat! 

Duminică avem derby-ul cu Rapid, primul meci din play-out, echipa noastră fiind condamnată să înceapă cu dreptul, dacă dorim să evităm locurile de baraj. Nu va fi ușor, dar cu Dusan Uhrin am reușit în sezonul trecut o salvare ce părea miraculoasă la un moment dat, așadar încrederea în capacitatea antrenorului ceh este la cote ridicate.

Dusan Uhrin va susține in această dimineață o primă conferință de presă de la revenirea la Dinamo, ca antrenor principal, o conferință specială, în care va fi și prezentarea oficială. Acesta va oferi primele declarații din postura de antrenor al echipei. În cadrul conferinței de presă va fi prezent și unul din liderii din teren, Gabriel Torje, cel care este cel mai bun marcator al echipei, după plecarea lui Deian Sorescu.

Conferința de presă va începe de la ora 11:00 și va fi transmisă în direct de Radio Dinamo1948, pe canalul de Youtube!

loading...

Lasă un răspuns