Vesti bune cu Ivanovski

Stiri Dinamo

Scris de:

Mirko Ivanovski a părăsit terenul la jumătatea meciului cu UTA Arad și erau semnale că el nu va mai putea juca în acest sezon pentru Dinamo.

Atacantul macedonean a fost schimbat în debutul reprizei secunde, după ce a resimțit probleme musculare.

Din informațiile obținute de sport.ro, Ivanovski a făcut un RMN și a fost vorba doar despre o întindere, ceea ce înseamnă că va putea fi pe teren în barajul de promovare/rămânere în Liga 1.

„Trebuie să ne concentrăm pe baraj, am schimbat mulți jucători, am vrut să menajez câțiva. Ne așteptăm adversarul acum. O să fac primul ”11” cu două zile înainte de meci. Nu cred că Ivanovski va fi OK, nu știu acum. Pentru Dinamo, catastrofă! Asta pentru că jucăm acest baraj și eu cred că această echipă ar fi putut evolua mai bine. Pentru mine, a fost dificil, pentru că Dinamo, ca și club, are o mulțime de probleme”, spunea Dusan Uhrin la finalul meciului cu Dinamo – UTA, scor 1-1.

Pregătiți de baraj! Amprenta lui Uhrin

Dinamo a încheiat ieri parcursul în campionat și urmează pentru formația noastră duelul de totul sau nimic de la baraj.

Dinamo a disputat ieri ultimul meci din play-out, iar acum analizând parcursul echipei noastre în această fază a competiției, se pare că decizia de a-l readuce pe Dusan Uhrin la Dinamo a fost de bun augur. Ultimele patru etape au adus 3 victorii și un rezultat de egalitate. Desigur, două dintre victorii au fost obținute împotriva celor de la Gaz Metan și Clinceni, dar dincolo de rezultatele pozitive, care contează și ele destul de mult, jocul este cel care îmi oferă speranță.

Tot mai mult se vede amprenta lui Uhrin în jocul lui Dinamo, plecând de la așezare, la tactică, la cunoașterea și înțelegerea punctelor forte și al minusurilor. Totodată, Uhrin a înțeles din prima marea problemă a lui Dinamo din tot acest campionat, faptul că din punct de vedere fizic, noi am stat foarte prost. Dinamo era echipa care încasa cele mai multe goluri după minutul 60, acum am început să fim noi cei care marcăm pe finalurile de meci, care este un factor incredibil de important în perspectivă.

Echipa a forțat și ieri forțarea victoriei pe final, am marcat și puteam obține cele trei puncte la ultima fază, dacă Mihaiu nu ar fi încercat o finalizare prea fantezistă pentru gustul meu. Dar eu mă bucur că a ajuns în această  poziție, că am putut reveni, mă bucur că echipă arată că are vlagă și eu cred că suntem pregătiți pentru baraj. Suntem o echipă mai disciplinată, sunt în continuare erori în joc, dar mult mai puține în comparație cu ceea ce se inampla cu ceilalți antrenori. A reușit în acest timp să lege relațiile de joc.

Este momentul să dăm testul suprem în acest campionat, am picat examenul, acum ne dăm restanță și trebuie să arătăm că ne-am învățat lecția.

,, Sunt fericit că nu am pierdut, am avut ocazii în prima repriză, am făcut o singură greșală în prima parte, acum trebuie să ne pregătim de baraj. Am schimbat primul 11, toată lumea e pregătită să joace. Acum aștept să văd împotriva cui jucăm.

Nu sunt agitat, șansele sunt 50-50, vedem ce va fi, totul depinde de cum vom juca, dar și adversarul, nu sunt deloc agitat. Se anulează cartonașele galbene. Voi decide cum vom juca, luni vom cunoaște, apoi voi pregăti echipa pe durata săptămânii pentru baraj. Nu am preferințe, ceea ce nu pot influența, nu mă interesează.

Vreau să salvez echipa pentru fani, sper să vină alături de noi, încerc să scot maxim, la fel și jucătorii. Nu îmi pasă de suporterii Stelei” , a spus Uhrin la conferință de presă de după meci.

„Cred că am fi meritat mai mult astăzi. UTA a dat gol la primul șut pe poartă, noi am avut 3-4 oportunități mari de a marca în prima repriză. Ne gândim la baraj, până la urmă jucăm soarta clubului, soarta noastră. Știm că ne așteaptă o dublă grea.

Este cel mai greu moment pentru acest club, dacă mergem la baraj. Suntem pregătiți din toate punctele de vedere. Cred că nu vom avea probleme în dublă manșă, dacă vom fi toți 100% din punct de vedere fizic. Nu contează cu cine jucăm la baraj.

Suntem Dinamo, nu avem voie să pierdem barajul. Da, se joacă și viitorul clubului, dacă vom retrograda va fi foarte greu să mai continue clubul. Dar știu ce putere avem și nu cred că merităm locul de baraj.

Nu i-am băgat în seamă pe suporterii de la Steaua. Îi invit să-și vadă de echipa lor, sunt la Liga 2, întâi să promoveze și după aia să stea de vorbă cu noi. Sunt la Liga 2, n-avem ce discuta cu ei”, a spus Alexandru Răuță.

”Vom ieși cu capul sus după acest baraj. Ultimele patru meciuri au fost rezultate pozitive. Cred că puteam obține mai mult și astăzi. Am făcut o greșeală la primul gol al lor. Mi-o asum. Am încercat să nu iau cartonaș să nu avem prea mulți absenți la meciurile de baraj. Sunt două meciuri grele și avem nevoie de toată lumea.

Sunt importante meciurile de baraj. Nu mai contează ce s-a întâmplat în ultimele meciuri, în acest sezon. Trebuie să fim concentrați și să arătăm ca o echipă care merită să rămână în Liga 1. Un sezon foarte prost. Ce aș putea să spun. Când ajungi să joci barajul, nu poate fi un sezon bun sau bunicel. A fost un sezon greu. Putem redresa și spăla rușinea în meciurile de baraj.

Nu trebuie să ne sperie nimic. Indiferent cu ce echipă vom juca, vor veni încărcați emoțional pentru că au pierdut promovarea directă. Noi trebuie să avem un moral bun. Faptul că avem șansa să jucăm barajul și faptul că suntem într-o formă bună trebuie să ne dea încredere. Indiferent cu cine vom juca, nu suntem o echipă care să își aleagă adversarul.

Vor fi meciuri grele, dar într-o dublă manșă trebuie să se vadă și experiența, și faptul că avem mulți jucători care au jucat meciuri internaționale și în Liga 1.

Incidente au fost și vor fi mereu. Suporterii cu asta se hrănesc. Atât timp cât suporterii noștri au fost în Ghencea să susțină U Cluj, era clar că vor veni. Fiecare e liber să scrie ce vrea pe bannere”, a declarat Gabi Torje la finalul meciului.

Dinamo ratează calificarea în finală

loading...

Lasă un răspuns