Veste pozitiva: „Vom face tot efortul ca sa extindem sezonul si sa terminam toate meciurile”

Stiri Dinamo

Scris de:

Primul caz de acest gen din fotbalul romanesc a creat complicatii – acum totul depinde de rezultatul anchetei epidemiologice, dar si de cel testelor care se vor efectua zilele urmatoare la Dinamo.

„Clubul trebuie sa urmeze instructiunile Directiei de Sanatate Publica. Cand sunt stabiliti contactii acestia intra 14 zile in izolare. Protocolul FRF spune ca in 5 zile se face un nou test jucatorilor si staff-ului.

Oricum, chiar daca testele ies negative, nu pot juca pana la finalul anchetei epidemiologice. Nu mi s-a spus cat dureaza, desi am incercat sa aflu. Dar e putin probabil ca se joaca meciul cu Hermannstadt! Chiar daca jucatorii nu sunt contacti, nu e timp pana la meciul urmator.

Vom face tot efortul ca sa extindem sezonul si sa terminam toate meciurile. Sezonul urmator ar trebui sa inceapa pe 29 august. Daca extindem prea mult campionatul acum, vom avea mai multe intermediare in noul sezon,” a precizat secretarul general al LPF, Justin Stefan la emisiunea Fotbal Club.

Comunicatul clubului Dinamo: ”A fost depistat un caz pozitiv”

”Toti componentii lotului dinamovist, membrii staff-ului tehnic si medical din cadrul echipei noastre, precum si personalul auxiliar pentru organizarea meciurilor la stadionul din Stefan cel Mare au efectuat miercuri, 10 iunie 2020, testul Real Time PCR pentru diagnosticarea COVID-19.

In urma acestei testari a fost depistat un caz pozitiv, a anuntat medicul Liviu Batineanu pentru site-ul oficial al clubului. Medicul dinamovist precizeaza ca persoana depistata pozitiv nu face parte din lotul de jucatori sau din conducerea tehnica si medicala a echipei, fiind izolata in aceasta dimineata la stadionul „Dinamo””, se arata in comunicat.

Caz similar la Botosani!

Meciul care ar fi trebuit sa deschida prima etapa a campionatului dupa pauza cauzata de pandemia de coronavirus se poate amana.

Asta dupa ce, medicul echipei FC Botosani, Dr. Petre Radauceanu si un fotbalilist de la echipa a doua a FC Botosani, au fost depistati pozitivi la covid19 la testarea efectuata inainte de deplasarea la Craiova, anunta Monitorul de Botosani.

“Nu am niciun simptom. Ma simt foarte bine. Am fost testat, la un loc cu toata echipa, asa cum prevede regulamentul, iar apoi am fost informat ca sunt pozitiv. Vom vedea care sunt urmatorii pasi, cei de la DSP vor decide”, a spus pentru Monitorul medicul Petre Radauceanu.

Oficialii lui FC Botosani vor trebui sa anunte oficialii Ligii 1, iar, dupa modelul Dinamo, meciul risca sa fie anulat. Oficialii FC Botosani spera totusi ca meciul sa se joace, asa cum este programat. Delegatia a ajuns deja la Craiova, unde au fost informati si reprezentantii DSP Olt, care vor face o ancheta epidemiologica.

loading...

Lasă un răspuns