Veste bună de la antrenamente

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo reintră în program normal de pregătire pentru meciul cu Gaz Metan Mediaș, de vineri seară.

Dinamo caută un prim succes în campionat după o pauză de mai bine de două luni de zile și ușor nu ne va fi, însă până la urmă, ce meci din campionat va fi ușor pentru echipa noastră? Rednic a avut la dispoziție aproximativ două săptămâni, pentru a-i pune cât de cât la punct fizic pe jucători, dar și pentru a regla anumite automatisme în sistemul de joc.

Ieri a apărut o informație conform căreia Cosmin Matei va lipsi trei săptămâni din echipă, însă din informațiile noastre, nu este adevărat, mijlocașul de creație care a mai lucrat cu Rednic în 2015, s-a antrenat normal ieri și poate fi o soluție pentru meciul de la Mediaș.

Cosmin Matei a lipsit în meciul cu UTA, a fost atunci o absență de ultim moment și din informațiile noastre, a fost vorba de o accidentare la inghinali, care necesită o perioadă de repaus de câteva zile.

Rednic vrea să întărească ofensiva! 

Mircea Rednic continuă să caute soluții pentru întărirea posturilor deficitare la Dinamo.

Chiar și după egalul cu UTA, în care Dinamo a marcat două goluri și și-a creat o serie de ocazii importante, Rednic a repetat faptul că Dinamo are nevoie de încă un vârf, lângă Ivanovski.

A fost încercat Salif Cisse, care nu avea deloc un C.V impresionant, dar atacantul nu a fost păstrat după egalul cu Petrolul, în care a fost testat timp de 45 de minute. Însă Rednic continuă să încerce să găsească soluții și a mai chemat un jucător la antrenamente. Acum cateva ore v-am anuntat despre Tomas Vestenicky,dar Rednic a mai adus un jucator pentru a fi testat.

Dinamo s-a înțeles cu atacantul bulgar de origine turcă Ismail Isa Mustafa (32 de ani, 1,84 m), care în ultimii doi ani a jucat la gruparea Cherno More (13 goluri în 37 de partide), conform Sport.ro.

Ismail Isa Mustafa a strâns până în prezent și nouă selecții la naționala Bulgariei și a mai evoluat în carieră la echipe precum Litex Loveci, Serif Tiraspol sau  Dacia Chișinău.  Valorează în prezent 200.000 de euro, iar cea mai înaltă cotă de piață a atins-o în urmă cu opt ani, 650.000 de euro. Are cifre mult mai bune in comparatie cu Salif Cisse, chiar si cu Tomas Vestenicky.

Din informațiile RD1948, dacă va trece de probele fizice, jucătorul va semna cu Dinamo. Tot din informațiile noastre, campania de transferuri nu se încheie aici, urmează în zilele următoare să mai fie aduși un fundaș de bandă și un mijlocaș.

44 de goluri în 173 de meciuri are Ismail în prima ligă din Bulgaria

19 goluri în 63 de meciuri are în prima ligă din Moldova

14 goluri în 28 de meciuri are pentru Litex Lovech

20 de goluri în 62 de meciuri a reușit pentru Sherrif

loading...

Lasă un răspuns