Varianta Claude Dielna!

Stiri Dinamo

Scris de:

Fanii dinamovisti inca au in memorie evolutiile fundasului francez Claude Dielna, care a impresionat in jumatatea de sezon petrecuta la Dinamo. 

Din pacate, el a venit atunci doar sub forma de imprumut si nu a putut fi pastrat in continuare, deoarece clubul nostru nu a putut sa ii satisfaca pretentiile financiare. El a ales sa mearga in MLS. 

Fundasul este in acest moment liber de contract dupa despartirea de New England Revolution. Jucatorul le-a fost propus dinamovistilor, care studiaza in acest moment oportunitatea aducerii francezului de 31 de ani. Mircea Rednic se afla in cautarea unor fotbalisti capabili sa readuca Dinamo intre echipele de top din Liga 1 Betano. Unul dintre posturile vizate pentru a fi intarite este cel de fundas central. In aceste zile, pentru Rednic si pentru Dinamo a aparut o varianta extrem de interesanta: Jean Claude Dielna, fostul jucator al “cainilor”.

Dielna le-a fost propus sefilor dinamovisti pentru o viitoare colaborare. Ajuns la 31 de ani, fundasul francez este liber de contract, dupa ce i-a expirat intelegerea cu formatia New England Revolution, din Major League Soccer.

Aparatorul vrea sa revina in Europa dupa experienta peste Ocean, iar Dinamo pare a fi solutia ideala. Problema este salariul pe care il solicita Dielna, undeva la 15.000 de euro pe luna, dar este posibil sa accepte si o propunere mai mica pentru a reveni pe gazon cat mai rapid. Totusi ramane discutia, pentru ce perioada ar fi adus.

Dielna a lasat o impresie foarte buna in prima perioada petrecuta in Stefan cel Mare. El a fost adus sub forma de imprumut in februarie 2017 de la Sheffield Wednesday si a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai lui Dinamo. In vara aceluiasi an, “cainii” au incercat sa il pastreze pe Dielna, care ramasese, ca si acum, liber de contract dupa rezilierea acordului cu gruparea engleza.

Doar ca pretentiile acestuia au fost mult peste posibilitatile clubului patronat de Ionut Negoita! Fundasul a cerut 25.000 de euro pe luna, in conditiile in care cel mai mare salariu din “Groapa” era de 15.000 de euro pe luna.

“Dielna a preferat sa astepte un salariu mai bun, dar nu este o tragedie. Nu stam in niciun jucator. Dielna, initial, a acceptat oferta noastra, insa mi-a zis ca are o varsta si vrea mult mai multi bani. Dielna a vrut 25.000 de euro pe luna”, declara Adrian Mutu, presedintele lui Dinamo la acea vreme, dupa ce francezul a decis sa plece in SUA, la New England Revolution.

650 de mii de euro este cota lui Jean Claude Dielna conform transfermarkt

loading...

Lasă un răspuns