AcasăEditorialUPDATE: Depinde doar de noi calificarea in play-off. Miercuri va eliminam din...

UPDATE: Depinde doar de noi calificarea in play-off. Miercuri va eliminam din Cupa Ligii….drept recunostinta

UPDATE: Dupa victoria noastra de aseara si rezultatul inregistrat la Medias, Dinamo nu mai depinde de alte rezultate, iar calificarea in play-off depinde doar de noi.

Dinamo nu mai sta la mana altor echipe dupa rezultatele inregistrate pana acum in aceasta etapa, practic o victorie in fata celor de la Pandurii Tg Jiu ne asigura prezenta in primele 6, indiferent de ceea ce vor face cei de la Astra, CFR, Craiova sau Gaz Metan in ultimele meciuri ramase de disputat. Atata tot, ca in cazul in care vor pierde puncte in aceste meciuri, vom avea mai putine puncte de recuperat in play-off si vom avea mai multe sanse pentru primele locuri. 

Analiza initiala: De cand am inceput sa scriu de sansele echipei noastre pentru a merge in play-off, am spus ca principala conditie este ca Dinamo sa isi faca treaba, sa obtina trei victorii pentru a depinde cat mai putin de rezultatele celorlalte echipe. Imi continui ideea, nu are rost sa discutam de play-off, daca nu invingem la Severin pe Pandurii, Teoretic pare adversarul cel mai la indemana, dar tineti cont de presiunea meciului, de modul in care acea echipa formata din jucatori dornici de afirmare va dori sa ofere o replica pe masura. Niciun meci nu este dinainte castigat si jucatorii nostri trebuie sa intre pe teren asa cum au facut si aseara. 

Meciurile ramase din aceasta etapa vor fi urmarite cu mare interes de catre fanii dinamovisti, nu trebuie sa fim ipocriti, ne dorim in acasta seara ca Gaz Metan Medias sa nu castige cu Steaua, o victorie a mediesenilor complica teribil lucrurile pentru noi. In aceasta situatie, ei ar fi siguri de prezenta in play-off si noi ar trebui sa asteptam un pas gresit al celor de la Craiova, CFR sau Astra. Un amendament, Dinamo are avantajul meciurilor directe doar cu Astra. Spre exemplu, in cazul in care Gaz Metan Medias invinge pe Steaua si termina la egalitate cu Craiova, in acest caz am avea acelasi numar de puncte cu Craiova si am termina totusi sub ei, din cauza golaverajului. Dar sper sa nu ajungem in aceasta situatie. 

Totusi, nu cred ca Gaz Metan are forta necesara pentru a invinge in aceasta seara, au fost in acest start de an una din cele mai slabe echipe, sunt probleme la nivel de lot, Eric a fost trimis la echipa secunda inaintea meciului cu Voluntari, au doar un rezultat de egalitate in trei dispute si Steaua nu isi permite pasi gresiti, pentru a ramane la 3 puncte distanta de prima clasata. Daca Gaz Metan termina la egalitate sau pierde, atunci ar avea nevoie de victorie in ultima etapa la Craiova, iar practic Dinamo cu o victorie este sigura de prezenta in play-off. Este scenariul cel mai de dorit si cel mai probabil. 

Maine mai au loc doua dispute care ne intereseaza, CFR se deplaseaza la Iasi, un teren unde cu greu se castiga, iar Astra are deplasare la Chiajna. Ne intereseaza aceste dispute, chiar daca Gazul se incurca. Conteaza sa mergem in play-off avand cat mai putine puncte de recuperat fata de primele clasate, deja ne-am apropiat la 2 puncte de locul 3, din pacate distanta fata de primele doua este cam mare, 13 puncte fata de Viitorul se traduce in 7 puncte in play-off, foarte greu de recuperat acea diferenta, dar vom discuta mai multe despre obiectivele echipei in play-off cand vom ajunge acolo. Astra are un program dificil, deoarece au doua deplasari complicate, luni merg la Chiajna, dupa ce au fost eliminati in EL si intalnesc una din cele mai in forma echipe din Liga I. La mijlocul saptamanii au si restanta cu Iasi, la fel un meci complicat. Trebuie precizat ca Astra si CFR isi permit cate un egal in meciurile ramase pentru a se mentine deasupra noastra, asadar Astra cu 7, iar CFR cu 4 puncte in 3, respectiv 2 meciuri, sunt sigure de prezenta in play-off.

Nemec: „Sper să ajungem în play-off

PROGRAMUL CANDIDATELOR LA PLAY-OFF

Programul lui CS U Craiova
Etapa 26: CS U Craiova – Gaz Metan

Programul lui Gaz Metan
Etapa 26: Craiova – Gaz Metan

Programul lui CFR Cluj
Etapa 25: CSM Poli Iaşi – CFR Cluj
Etapa 26: CFR Cluj – Viitorul

Programul lui Dinamo
Etapa 26: Pandurii – Dinamo

Programul Astrei
Etapa 23: CSM Iaşi – Astra (amânată, campioana are de jucat o restanţă)
Etapa 25: Chiajna – Astra
Etapa 26: Astra – Botoşani

Loc 3: Craiova – 40 puncte

1. CFR Cluj – CS U Craiova 0-0, CS U Craiova – CFR Cluj 2-1
2. Astra – CS U Craiova 1-2, CS U Craiova – Astra 0-1
3. CS U Craiova – Dinamo 2-1, Dinamo – CS U Craiova 2-1
4. Gaz Metan – CS U Craiova 2-2, returul se joacă în ultima etapă

Loc 4: Gaz Metan – 39 puncte

1. CFR – Gaz Metan 1-1, Gaz Metan – CFR 1-2
2. Dinamo – Gaz Metan 1-1, Gaz Metan – Dinamo 4-0
3. Astra – Gaz Metan 0-2, Gaz Metan – Astra 0-1
4. Gaz Metan – CS U Craiova 2-2, returul se joacă în ultima etapă

Loc 5: Dinamo – 38 puncte

1. Dinamo – Gaz Metan 1-1, Gaz Metan – Dinamo 4-0
2. CFR – Dinamo 0-0, Dinamo – CFR 0-2
3. Astra – Dinamo 1-4, Dinamo – Astra 2-2
4. CS U Craiova – Dinamo 2-1, Dinamo – CS U Craiova 2-1

Loc 6: CFR Cluj – 37 puncte

1. CFR – Gaz Metan 1-1, Gaz Metan – CFR 1-2
2. CFR – Dinamo 0-0, Dinamo – CFR 0-2
3. CFR – Astra 5-1, Astra – CFR 1-2
4. CFR – CS U Craiova 0-0, CS U Craiova – CFR Cluj 2-1

Loc 7: Astra – 35 puncte (o restanţă, în deplasare, la CSM Iaşi)

1. Astra – Gaz Metan 0-2, Gaz Metan – Astra 0-1
2. CFR – Astra 5-1, Astra – CFR 1-2
3. Astra – Dinamo 1-4, Dinamo – Astra 2-2
4. Astra – CS U Craiova 1-2, CS U Craiova – Astra 0-1

Din adancul Inimii

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare