Unde se va juca meciul din prima etapă

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și-a aflat programul din următorul sezon al ligii secunde.

În aproximativ două săptămâni vom debuta în noul sezon, va fi o premieră pentru clubul nostru să evolueze în liga a doua, însă trebuie să mergem mai departe. Prima etapă va fi împotriva unei echipe din București, o echipă cu mulți jucători tineri, care a promovat din seria din care a făcut parte și Dinamo II, Progresul Spartac.

Până sezonul trecut, echipa de la marginea Ferentariului evolua pe stadionul Progresul Spartac, de pe Intrarea Vrabiei, însă acesta nu este omologat pentru liga a doua, astfel că meciul nu se va juca în București, conform declarațiilor oferite de antrenorul gazdelor din prima rundă.

Patronul-antrenor Andrei Erimia a vorbit pentru Liga2.ro despre confruntarea cu ”câinii roșii”, despre stadionul pe care va avea loc duelul, dar și despre țintar în sine.

”Mi se pare o tragere bună, rămâne de văzut dacă vom reuși să transformăm în puncte primele meciuri. Nu consider un avantaj că în primele etape nu jucăm cu echipe care își doresc promovarea, dar în decursul timpului, la Liga 3, am avut tot felul de situații în care începutul de sezon a fost cu adversari mai puternici.

 Poate nu ne închipuiam la începutul promovării în Liga 3 și în momentul în care am demonstrat că putem să reușim, că vom întâlni Dinamo, dar ne bucură, e o provocare, vom fi pregătiți cât mai bine. Băieții sunt entuziasmați de când am promovat în Liga 2.

Majoritatea jucătorilor e din momentul în care am promovat în Liga 3 și abia așteaptă să joace. Că e Dinamo în primul meci, probabil că e o motivație în plus pentru ei. Vom juca la Buftea în primele etape. Nu știu exact câte etape vom juca la Buftea, poate ulterior va fi omologată și arena noastră. Am primit acceptul celor care se ocupă de baza de la Buftea să jucăm acolo.

Facem demersurile necesare pentru a obține tot ce avem nevoie pentru a primi, apoi, omologarea stadionului nostru. Practic, terenul nostru rămâne de văzut dacă va fi omologat”, a declarat Andrei Erimia pentru Liga2.ro.

loading...

Lasă un răspuns