Unde a ajuns Mihai Neicutescu

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo s-a despărțit în această iarnă de Mihai Neicutescu, cel care a fost crescut de Dinamo.

Atacantul dinamovist însă nu a convins în niciun moment în cariera lui la Dinamo și s-a luat decizia rezilierii contractului său, deși exista și varianta împrumutului. Însă s-a considerat că nu este suficient de bun pentru nivelul Ligii I și decizia a fost una corectă, ținând cont de echipa unde a ajuns Neicutescu.

FC Buzău a mai făcut trei achiziții, pe care le-a anunțat oficial în urma unui comunicat legat de lotul pe care îl are Cristian Pustai la dispoziție în primele zile ulterioare reunirii. Toți sunt atacanți: Dorin Burlacu (29 de ani, fost la Aerostar Bacău), Mihai Neicuţescu (23 de ani, fost la Dinamo) și Gonzalo Latorre (25 de ani, fost la Cerro Largo FC – Uruguay).

Toată cariera lui Neicuțescu s-a legat până acum doar de Dinamo, întrucât acolo s-a format, iar până în această iarnă a fost cedat de ”câinii roșii” doar sub formă de împrumut, de două ori Chindia Târgoviște. Neicuțescu a mai fost interesant pentru cel puțin o echipă din Liga 2, fiind și în atenția Politehnicii Iași.

,,Acest amical este un moment în care trebuie să conștientizeze că se poate”

Dinamo a remizat în meciul amical cu Farul, 2-2, iar pentru echipa noastră a fost un test reușit, din care Flavius a văzut mai multe aspecte pozitive.

,,Starea de spirit e foarte bună. Ușor, trebuie să devenim o echipă. Au fost momente când s-au ajutat în teren, au creat ocazii, ceea ce mă bucură. Nu este nimic întâmplător, e normal ca ei să conștientizeze acest lucru. După meciul pe care l-am disputat în seara asta, chiar avem speranțe.

Va fi cred eu ca o încununare a evoluției lui de până acum. Eu mi-aș dori să rămână Sorescu, potențialul lui este enorm. Dacă el a avut și are oferte, înseamnă că are un potențial fantastic. Dacă noi reușeam ca echipă să fim mai sus în clasament, cu siguranță cota lui era mult mai mare. Contează ca el să fie mulțumit dacă va alege să plece. M-aș bucura pentru el și m-aș bucura că s-ar ameliora, cât de cât, situația financiară.

Nu trebuie să tratăm superficial meciurile, nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece. Acest amical este un moment în care trebuie să conștientizeze că se poate. Jucăm prima etapă cu FC Argeș, am văzut că au obținut rezultate bune în pregătiri. Pleacă favoriți, noi ne jucăm șansa noastră”a spus Flavius Stoican la finalul partidei pentru Pro TV.

Alin Buleică este un jucător în care eu cred, am crezut, și sunt convins că va demonstra pe teren ceea ce știe. Sunt mulți oameni care critică, important este ca el să fie atent doar la fotbal și să demonstreze pe teren. Are un potențial enorm, colegii lui l-au primit cum trebuie și cred că va demonstra într-un timp scurt. Gândul nostru trebuie să fie aici. Trebuie să tragem la aceeași căruță, că avem nevoie”, a mai spus Stoican.

loading...

Lasă un răspuns