Un ultim Jurnal de Săftica înainte de finala de la Brașov!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de ultimul meci al campionatului pe anul 2022.

Înainte de dublele cu Iași și Brașov spuneam că avem parte de două finale. O primă finală a fost ratată, cea de la Iași. Dinamo nu a arătat așa cum ne-am fi dorit, nici antrenorul lui Dinamo, Ovidiu Burcă, nu a fost mulțumit de prestația echipei. A lipsit ceva din jocul echipei noastre față de ultimele evoluții. Posibil ca acel ceva să fi fost Dani Iglesias, creierul nostru de la mijlocul terenului, dar ne-a lipsit și agresivitatea.

Lupta nu este încheiată, deși mulți fani nu mai cred, rezultatele din aceste zile ne țin încă în cărți pentru ocuparea unui loc de play-off, dar trebuie ca Dinamo să meargă la Brașov și să câștige toate punctele puse în joc. Nu va fi deloc simplu, deoarece întâlnim o echipă implicată și ea în luptă, care tocmai ce a învins pe CSA în deplasare cu scorul de 1-0. Brașov ne așteaptă în duel direct cu 23 de puncte și cu speranțe clare de play-off. O finală în care Dinamo are doar varianta victoriei.

Astăzi vom fi prezenți la Săftica pentru un ultim ,,Jurnal de Săftica” pentru acest an, în plină competiție. Urmează meciul de la Slobozia din Cupa României,de marți, 6, decembrie, apoi băieții vor avea liber după data de 9 decembrie și reunirea este programată undeva la începutul lunii ianuarie, când lucrurile trebuie să se așeze. Desigur că atunci vom relua seria materialelor odată cu reunirea echipei, dar ne concentrăm pe ceea ce avem acum de făcut.

Vom fi prezenți în această dimineață la Săftica pentru a veni cu poze, filmări și sperăm noi câteva interviuri interesante!

,,Sunt primele trei luni de zile ale unei echipe noi, cu un antrenor nou. Ca să faci față unei presiunii, să ai bugetul Iașiului, jucătorii, atunci am fi putut face față și noi presiunii. Am făcut un meci mai puțin bun, am avut și noi câteva ocazii, a fost încrâncenare, mai puțin detaliu tehnic, mai multă luptă. E mult spus că nu am făcut față presiunii.

E strânsă lupta pentru play-off și eu cred că se va duce până în ultimele minute, până în ultima etapă. Noi jucăm doar meciuri cruciale, au importanță toate punctele puse în joc, mai ales în situația în care suntem. Nu poți să construiești ceva durabil în două luni, după ce alții au distrus clubul asta în ani. Nu îmi cereți mie asta, încercăm să îl aducem în elita fotbalului, pe niște valori și principii pierdute. Am făcut un meci prost, mergem 8 ore înapoi cu autocarul, mergem la Brașov să câștigăm.

Eu am venit aici și mi-am asumat o situație, nu am promis că promovăm, că o să câștigăm campionatul, am promis că voi face o echipă care să se bată pentru play-off. Am pierdut după 8 etape, fac parte din proces, echipa nu a arătat cum mi-aș fi dorit. În orice victorie sunt și lucruri rele, în orice înfrângere sunt și lucruri bune. Meciul de la Brașov e foarte important, trebuie văzut cum terminăm partea asta a sezonului, trebuie să lăsăm o impresie bună. ” a declarat antrenorul lui Dinamo după meciul cu Iași.

loading...

Lasă un răspuns