Un ultim amical pentru Dinamo

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de startul sezonului în liga a doua.

Până acum au fost 5 meciuri amicale disputate de echipa noastră, trei înfrângeri în primele trei meciuri de pregătire, dar au fost și două victorii la limita, toate obținute după venirea lui Ovidiu Burca. Înfrângerile au fost împotriva echipelor de liga secundă, în vreme ce victoriile au fost obținute împotriva unor echipe de liga a treia.

Astăzi a fost organizat un nou meci de pregătire, împotriva unei echipe de liga a treia, CS Tunari. Meciul se va juca începând cu ora 10:00, în baza de pregătire de la Săftica. Meciul va fi un ultim prilej pentru Ovidiu Burcă să testeze jucătorii, să își facă o idee mai clară asupra primului 11.

Vom încerca să obținem cât mai multe informații din timpul partidei. Meciul se va juca cu portile inchise.

De ce s-ar putea schimba locul disputării primul meci al sezonului! Unde s-ar putea juca

Dinamo are un prim meci în liga secundă, joi, de la ora 18:00, împotriva celor de la Progresul Spartac.

Meciul a fost anunțat având locul de disputare la Buftea, pe terenul sintetic, însă s-ar putea să avem parte de schimbări în următoarele zile, lucru confirmat de oficialii celor de la Progresul Spartac.

La finalul amicalului disputat ieri de Progresul Spartac cu CSM Jiul Petroșani (scor 5-1), Andrei Erimia transmitea că stabilirea mai devreme a întâlnirii cu Dinamo îi afectează programul pregătirii gândit inițial, însă, mai rău, a înțeles că jocul de la Buftea are șanse mari să se joace fără spectatori.

Asta, fiindcă arena nu oferă condițiile de securitate dorite de Jandarmerie, mai ales că acolo vor ajunge suporterii clubului Dinamo, unii considerați de ”risc maxim”.

”Inițial, știam că o să jucăm sâmbătă. Acum am aflat că o să jucăm joi, deci sunt două zile de avans, ceea ce nu ne avantajează neapărat, pentru că aveam nevoie de fiecare zi, în așa fel încât să coagulăm nucleul echipei. Dar e o situație la care trebuie să ne afaptăm, și ne vom adapta.

Ce e neplăcut e că am înțeles, mai devreme, că sunt șanse mari să se joace fără spectatori meciul cu Dinamo, și asta, într-adevăr, este o veste pe care nu ne-o doream în niciun caz”, a spus Andrei Erimia, conform liga2.ro.

Fără avizul Jandarmeriei de a juca cu spectatori la Buftea, conducerea Progresului Spartac încearcă pe ultima sută de metri să mute jocul pe o altă arenă, sunt informațiile Liga2.ro. În calcul sunt cele de la Clinceni și Berceni, prima având șanse mai mari, fiind omologată deja pentru meciuri de Liga 2, acolo urmând să evolueze acasă Unirea Constanța.

Chiar dacă până la ora jocului au rămas mai puțin de zece zile, partida poate fi mutată pe un alt stadion. E nevoie de acordul clubului Dinamo, care are și el dorința de a evolua cu fani în tribune, de cel al administratorului bazei de la Clinceni, cât și de cel al Jandarmeriei.

”Nu se poate juca la Buftea din cauza Jandarmeriei, care nu dă aviz ca meciul să aibă loc cu spectatori. Se fac demersuri pentru mutarea pe ultima sută de metri la Clinceni”, au transmis cei de la Progresul Spartac, conform liga2.ro.

Din informațiile RD1948, luni vom afla o decizie în acest sens, dar cele mai mari șanse sunt să se joace la Clinceni, în caz contrar, se va juca la Buftea, fără spectatori. Vom reveni în zilele următoare cu mai multe informații.

loading...

Lasă un răspuns