Un test de caracter

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo intalneste in aceasta seara, de la ora 20:00, pe Fcsb, intr-un meci extrem de important pentru echipa noastra.

Intr-un sezon total ratat, singura noastra raza de speranta a ramas Cupa Romaniei. De fiecare data cand ne duceam si mai jos in clasament, urmau si declaratiile „ne ramane Cupa Romaniei”. Profitand si de un parcurs mai lejer, Dinamo a ajuns in faza semifinala, trecand de formatii precum Foresta, UTA si Academica Clinceni. Acum, urmeaza cel mai greu test.

Nu doar ca intalnim rivalii, dar Dinamo vine dupa un meci foarte prost, o infrangere cu Sepsi care ne mentine in zona retrogradarii. Un meci la finalul caruia jucatorii au rabufnit, s-au „ciondanit” putin, lucru de altfel firesc dupa o asemenea prestatie. Dupa cum remarca si colegul meu Ionut in emisiune, acesti jucatori nu au format in niciun moment o echipa in adevaratul sens al cuvantului.

De prea multe ori au fost fiecare pentru el si acum, mai mult ca niciodata, trebuie sa inteleaga ca este momentul sa stranga randurile si sa traga cu totii in aceeasi directie, doar asa pot depasi criza de rezultate. Pana la urma, ei trebuie sa fie constienti ca o parte semnificativa din vina o poarta si ei pentru locul ocupat in clasament si pentru faptul ca mai mult ca oricand, Dinamo este implicata in lupta pentru supravietuire. Meciul din aceasta seara il consider si un test de caracter, pe multe dintre ele le-au picat, dar mai au astazi o sansa importanta, un meci in care se pot face remarcati, in care isi pot apropia din nou fanii care, pe buna dreptate, i-au contestat vehement dupa ultimul insucces de acasa. Oricum am coborat standardul foarte mult, dar trebuie sa inteleaga ca avem si o limita.

Ar  trebuie sa fie un meci de trezire, un duel la capatul caruia sa putem spune „asta da atitudine, asa vrem sa va vedem mereu”. Mai ales ca ne sunt datori. Nu ma refer pentru faptul ca le-au fost achitate salariile, pana la urma totul s-a facut pentru a salva Dinamo, dar au o datorie morala pentru ultimele prestatii si pentru lipsa de determinare pe care am vazut-o de prea multe ori pe parcursul acestui sezon.

Multi sunteti sceptici ca pot realiza ceva pozitiv in seara asta, eu in continuare cred ca putem face o figura frumoasa si chiar sa trecem mai departe. Vor lipsi suporterii, dar jucatorii trebuie sa fie constienti ca sute de mii de caini vor privi din fata televizorului. Este momentul rasplatei, este momentul sa ne revenim!

DINAMO-Fcsb: Sa pastram traditia! Cum ar putea arata primul 11 al lui Dinamo

Istoricul din ultimii ani: In ultimii ani, ne-am obisnuit ca Dinamo sa joace foarte bine in partidele cu Fcsb. De altfel, in ultimele 10 dueluri directe, Dinamo sta mult mai bine, 2 infrangeri, 4 rezultate de egalitate si 4 victorii pentru formatia noastra. Ultima infrangere in fata rivalilor a fost in septembrie 2017, primul meci cu Vasile Miriuta pe banca. De altfel, de cand Dinamo nu a mai reusit sa se califice in play-off, formatia noastra este neinvinsa in partidele cu Fcsb. 5 rezultate de egalitate si o victorie are Dinamo de la ultima infrangere cu Fcsb, ultimul meci direct fiind un succes al echipei noastre (2-1, goluri Sin si Lazar).

Istoricul in Cupa: In decursul istoriei, cele doua echipe s-au mai intalnit in aceasta faza a competitiei. Daca ii consideram ca fiind de fapt Steaua, Dinamo si Steaua s-au intalnit de 26 de ori in Cupa. In dubla mansa in Cupa s-au intalnit prima data in sezonul 1998/1999, cand desi Dinamo a terminat peste Steaua in clasament, am pierdut acea dubla mansa (1-2, 1-3). Cativa ani mai tarziu, Dinamo se impunea cu dubla victorie in Cupa in sezonul 2001/2002. Claudiu Niculescu aducea prima victorie dinamovista in Ghencea dupa foarte multi ani in tur si in retur Dinamo se impunea cu 3-1, golurile fiind marcate de Dragan, Niculescu si Vladut Munteanu.

Tot in semifinale ne intalneam in sezonul 2013/2014, dar a fost o dubla fara istoric, 5-2 pentru Fcsb/Steaua in tur si 1-1 in returul de pe Arena Nationala, golul dinamovist fiind marcat de Matei. Doi ani mai tarziu, Dinamo cu Rednic pe banca, se impunea in dubla mansa, 0-0 in Stefan cel Mare si 2-2 pe Arena Nationala, golurile fiind marcate de regretatul Ekeng si Puljic. De altfel, Puljic si Lazar sunt singurii jucatori din lotul echipei noastre de la acea dubla.

 

loading...

Lasă un răspuns