Un punct și suntem salvați!

Uncategorized

Dinamo întâlnește Chindia astăzi într-un meci în care alb-roșii pot salva întregul sezon.

Un punct este necesar pentru Dinamo rămână în Liga 1 fară meci de baraj, dar o victorie coroborată cu un succes al celor de la Hermannstadt poate duce trupa lui Uhrin la barajul pentru un loc în cupele europene.

Uhrin este genul de antrenor care nu schimbă formula câștigătoare, astfel antrenorul ceh începe cu:

ESANU- PULJIC, ALBENTOSA, BEJAN- SORESCU, GOL, ANTON, ACHIM, FILIP- MIHAIU, NEMEC

Rezerve: Gudmund, Grigore, Cretu, Fabbrini, Nepomuceno, Blejdea, Bani, Radu, Morsay

Dinamo începe bine presează în startul meciului iar Mihaiu ratează o primă ocazie mare în minutul 5, după o pasă excelenta a lui Nemec, tânărul nostru jucător nu reușește înscrie în postura de 1 la 1 cu Moldovan. Nemec este și el aproape un minut mai tărziu dar nu poate șuta din 5 m.

Minutul 10 aduce o altă oocazie mare pentru Dinamo, gol pasează excelent lui Mihaiu , acesta centrează foarte bine în centru dar Sorescu este blocat în ultimul moment de Cornel Dinu.

Chindia echilibrează jocul, au câteva acțiuni de posesie , dar defensiva lui Dinamo rezistă bine. Pe contra alb-roșii au o acțiune bună în minutul 19, Sorescu este deschis bine în banda dreapta centrează către Filip, dar acesta din plonjon plasează mingea pe lângă poarta lui Mondovan.

Minutul 23 aduce o nouă ocazie mare pentru Dinamo, Mihaiu preia excelent intre doi jucatori dar șutează puțin pe lângă poarta lui Moldovan.

Minutele curg cu posesie pentru Chindia , Dinamo însă se apară corect și nu culoare spre poarta lui Eseanu.

Mihaiu mai are o oportunitate bună în minutul 42, o pasă excelenta a lui Nemec este ajuns de portarul Moldovan, cu puțin înaintea lui Mihaiu.

Pauza găsește cele doua echipe la egalitate, Dinamo a avut 3 șanse mari, dar nu a reușit înscrie.

Uhrin schimbă la pauză, Morsay îl înlocuiește pe Mihaiu în primul 11, Andreas nu s-a mișcat rău dar a ratat cel puțin 3 oportunități bune de a marca.

Teama este principala caracteristică din jocul lui Dinamo în startul reprizei secunde, elevii lui Uhrin presați de presiunea rezultatului joacă economicos fară își asume riscuri.

Repriza secundă este mai săracă în faze de poartă, până în minutul 70 nu s-a întâmplat nimic notabil la unul din cele două porți.

Dinamo are o ocazie mare în minutul 82 o pasă excelenta a lui Filip îl găsește în postura de 1-1 cu Moldovanu dar acesta apară.

Fabbrini intră și el în locul lui Achim în minutul 90.

Dinamo ține de minge în finalul jocului Dinamo încercând să tină de rezultatul care îi asigura rămânerea în prima ligă.