AcasăEditorialUn play-out de coșmar: Primim gol în prelungiri și situația pare compromisă...

Un play-out de coșmar: Primim gol în prelungiri și situația pare compromisă total

Universitatea Cluj și Dinamo s-au întâlnit în această seară într-un meci de totul sau nimic pentru echipa noastră.

Cu o victorie, Dinamo putea spera în continuare la salvarea de la retrogradare, în vreme ce orice alt rezultat compromitea în proporție mare, dacă nu totală, șansele de salvare. Dinamo nu s-a prezentat în efectiv complet la Cluj, Selmani accidentat, Edgar Ie dispărut, în vreme ce Hakim Abdallah a fost suspendat șase etape după cartonașul roșu încasat la Botoșani. Ca printr-un miracol, cei de la U Cluj au avut parte de tot lotul valid:

U Cluj: Gorcea – Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu – Silaghi, Bic, Nistor – Roguljic, Anselmo, D. Popa
Rezerve: Germonas, Chinteș, Techereș, Roger, Simon, Grobry, Pănoiu, Ilie, Chirilă
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – De Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Politic – Bani, Gregorio
Rezerve: Răilean, Iglesias, D. Irimia, Ilic, Bordușanu, Neagu, R. Grigore, A. Irimia, N. Roșu, Amzăr. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei). Asistenți: Daniel Mitruți (Craiova), Alexandru Vodă (Alba Iulia)
Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari). Asistent VAR: Raul Ghiciulescu (Lugoj)

Meciul a început cum nu se poate mai rău pentru Dinamo, o faza care a vrut să ne infinga un pumnal în inimă, o fază rapidă de joc, cu mingea ajunsă la Daniel Popa, care a marcat împotriva fostei echipe. La final și-a cerut scuze pentru golul marcat, dar Dinamo începea de la 1-0 și șansele deveneau dintr-o dată minuscule.Velkovski a pierdut ușor omul din marcaj și Adna nu a putut interveni.

Deși s-a jucat cu câteva ore înainte de Înviere, au fost câteva sute de fani dinamoviști la Cluj.

Fanii dinamovisti la Cluj

Dinamo a fost aceiași echipa fără vlagă în primele 20 de minute, golul încasat a turnat plumb în ghete și orice atac părea un adevărat chin la care am fost supuși. O adevărată rușine ce a jucat Dinamo în prima repriză, 35 de minute fără șut pe poartă, fără ocazie, mizerabilă prestația echipei, care a părut total dezinteresată de miza și importanța meciului, ce importanță pentru viitorul clubului.

Singurul care chiar a jucat a fost Ahmed Bani și în minutul 38 a fost răsplătit cu un gol, șut deviat de Masoero și Dinamo revenea în joc. 1-1 și Dinamo încă mai spera, dar mai avea nevoie de un gol. Dinamo a părut revitalizată, grăitor la faza golului a fost faptul că alături de Bani s-au bucurat jucătorii români, măcar să fie ruptură vizibilă pentru toată lumea. Câteva minute mai târziu, Homawoo putea face 2-1 după o faza fixă, dar mingea a fost reținută de Gorcea. Înainte de pauză, Gregorio Goncalo l-a încercat și el pe Gorcea cu un șut de la distanță, dar portarul clujean a respins în corner, minute bune de joc pentru Dinamo.

Același Gregorio putea ajunge în situație perfectă, o centrare bună a lui Moura pe fondul dominării, dar Gregorio a căzut realmente în fund când putea ajunge 1 contra 1 cu portarul.

A fost 1-1 la pauză, dar ultimele minute ale reprizei au readus speranța că totuși Dinamo poate întoarce scorul și să spere la salvare pe final de sezon. Rămânea întrebarea, poate continua Dinamo în același ritm? Poate Dinamo să marcheze golul 2?

Startul reprizei secunde a început cu Dinamo în atac, Gregorio sare peste o minge și o lasă la Politic, care întoarce către Milanov care trimite în poartă lui Gorcea pentru 2-1. Un român și un străin au marcat și Dinamo speră din nou. În minutul 52 o nouă faza în care Daniel Popa a scăpat singur cu Adnan Golubovic, dar de această dată portarul dinamovist a respins în fața fostului atacant. Același Daniel Popa a trimis cu capul și Adnan a respins de sub bară, momente de presiune la poarta lui Dinamo.

Daniel Popa a fost schimbat până la urmă cu Valentin Gheorghe, dar Milanov acuză și el probleme medicale. Costin l-a înlocuit pe Milanov în minutul 55. Problema a fost că imediat după gol Clujul a venit peste Dinamo și echipa noastră nu a ieșit din propria jumătate. Golubovic cu încă o intervenție excelentă la lovitura liberă executată de Roguljic. Dar când e să te îngroape cineva, o face și cel mai bun jucător, Adnan iese total hazardat și scapă o minge pentru 2-2, ireal ce gol primește Dinamo.

Faza a fost judecată la VAR pentru un presupus offside la Oancea, marcatorul în premieră al clujenilor. Dinamo trebuia să revină în atac pentru a marca și golul 3. Totuși, ireal cum găsim modalități să primim gol, Golubovic, cel mai bun dinamovist până în acel moment, scapă mingea efectiv pentru 2-2.

În minutul 77 l-am revăzut pe Petru Neagu în teren după luni bune de absență, iar Dani Iglesias a fost introdus în acelaș minut. Petru Neagu a avut o bună ocazie imediat, mingea a ajuns la el după o acțiune a lui Darko, dar până și-a așezat mingea pe șut, a fost blocat.

Ce nu a înțeles nimeni e faptul că Dinamo pe final de meci nu a forțat foarte mult, părea că este mulțumită cu un egal, deși victoria era absolut necesară. Totuși, într-o faza în care același Ahmed Bani centrează perfect, Pavici apare perfect la finalizare și face 3-2 în minutul 88! Dinamo aproape de victorie, dar nu reusim sa pastram avantajul si iar luam gol in prelungiri. O faza fixa in care nu suntem in stare sa respingem si primim gol. Absolut ireal si practic asa ne construim retrogradarea in liga secunda.

Nu e posibil să primești atâtea goluri în prelungiri și să ai pretenția să te salvezi.

O RUȘINE!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare