Un nou transfer pentru echipa de handbal

CS DinamoStiri Dinamo

Scris de:

CS Dinamo anunță un nou transfer de marcă în vederea sezonului competițional 2021-2022, perfectat de stafful managerial al echipei campioane la handbal, alături de antrenorul Xavier Pascual.

nternaționalul român Dan Emil Racoțea (inter stânga, 2,02 m) se alătură celei mai valoroase echipe din României. Dan Emil Racoțea va împlini luna viitoare 26 de ani (născut pe 21 iulie 1995, la Brașov) și este un nume bine cunoscut în Europa.

În Liga Națională din România a jucat un singur sezon, 2013-2014, la CSM București, după care a urmat un traseul european la echipe importante. La 19 ani, în 2014, s-a transferat la Wisla Plock (Polonia), unde a evoluat cinci sezoane.

În 2019 a acceptat oferta clubului Veszprem, dar nu a jucat niciun meci la echipa maghiară, fiind transferat la Chartres (Franța / 2019-2020) și Bidasoa Irun (Spania / 2020-2021). Dan Emil Racoțea a debutat la prima reprezentativă în 2014, la numai 19 ani, însă avea deja la activ evoluții remarcabile în cadrul naționalei de juniori, la Campionatul Mondial din 2013 (Ungaria), unde a marcat 52 de goluri.

Din echipa participantă la acel mondial, Racoțea mai are doi colegi la Dinamo: Nicușor Negru (golgeterul mondialului 2013) și Robert Militaru.

Până în prezent au fost anunțate următoarele transferuri în vederea noului sezon competițional: Cedric Sorhaindo (pivot / Franța), Kamel Alouini (coordonator / Tunisia), Christian Dissinger (inter stânga / Germania), Alex Pascual Garcia (extremă stânga / Spania), Ahmed Khairy (coordonator / Egipt), Robert Militaru (inter stânga / România), Răul Nantes Campos (inter stânga / Brazilia), Dan Emil Racoțea (inter stânga / România).

Din informațiile  RD1948,super campionii noștri vor relua pregătirile pentru noul sezon pe 10.07.2021, primul antrenament al echipei noastre fiind deschis publicului.

loading...

Faci un comentariu sau dai un răspuns?