Un nou pas important spre titlu! Dinamo câștigă și Dobrogea Sud pierde

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de handbal a făcut un pas extrem de important astăzi în lupta pentru titlu.

Echipa noastră a învins, așa cum era de așteptat, pe CSM Bacău, în turneul care se desfășoară la Cluj. Meciul nu a fost transmis la TV. Dinamo a câștigat cu scorul de 31-25. Amine Bannour arată că este în revenire de formă, interul dinamovist a fost principalul marcator astăzi cu 7 goluri. Dragoș Hăntaru, tânărul de 22 de ani adus în toamnă la Dinamo a fost din nou printre cei mai buni jucători cu 5 reusite. La fel ca și în celelalt meci, pentru Constantin Ștefan a fost un bun prilej să ruleze tot lotul aflat la dispoziție.

Însă foarte important a fost și duelul dintre Minaur Baia Mare și Dobrogea Sud. Dobrogea Sud a pierdut categoric duelul cu Minaur Baia Mare. Astfel, Dinamo se distanțează la 13 puncte de Dobrogea Sud (care are și un meci mai puțin disputat), față de Potaissa menținem cel puțin 8 puncte avans, plus avantajul meciurilor directe în duelurile cu turdenii.

Pentru Dinamo, turneul de la Cluj continuă mâine cu duelul în care întâlnim ultima clasată, Magnum Botoșani. Duminică se încheie turneul cu duelul cu CSM Reșița. Ambele disputate nu vor fi la TV, vor fi în direct pe FRH. În mod normal, Dinamo va încheia turneul cu maxim de puncte, ceea ce înseamnă că la următorul turneu de la Sfântu Gheorghe, Dinamo își poate adjudeca și matematic titlul de campioană. Deja se fac pregătiri pentru următorul sezon european, în care Dinamo vrea să își ia revanșa!

Pas cu pas către un nou titlu de campioană!

HAI DINAMO!

loading...

Lasă un răspuns