Un nou amical în plină incertitudine

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are programat astăzi un al treilea meci amical în perioada de pregătire, înainte de sezonul 2022/2023.

Dinamo este una dintre cele mai nepregătite echipe pentru stagiunea următoare, cu un lot mult schimbat față de sezonul anterior, în care echipa noastră a retrogradat, Dinamo se confruntă cu multă incertitudine. Nici măcar un antrenor principal nu avem, iar echipa nu pare a avea forța necesară, în momentul de față, pentru a se putea bate la promovare.

Ultimul meci amical, de la Slobozia, a fost un alt semnal de alarmă, în condițiile în care echipa noastră a pierdut cu scorul de 5-0, împotriva unei divizionare secunde, iar minusurile din joc sunt absolut evidente. Dinamo va disputa astăzi un nou meci amical.

Inițial ar fi trebuit să jucăm la Slatina, dar Dinamo s-a reorientat și va juca, până la urmă, azi, cu Unirea Constanța, echipa antrenată de Dacian Nastai care va evolua în noul sezon fotbalistic sub titulatura FCSB 2 A Clinceni.

FCSB Academia Clinceni va continua activitatea Unirii Constanța, formația susținută de Vasile Geambazi, nepotul lui Gigi Becali. Clubul aflat în insolvență a retrogradat în liga treia, însă a obținut licența pentru a evolua din nou în cel de-al doilea eșalon, unde va prelua locul defunctei Academica Clinceni.

La Dinamo sunt așteptați astăzi să joace Cătălin Țîră și Iulian Roșu, aflați la antrenamentele echipei și ulterior se va lua o decizie, dacă ei vor rămâne la Dinamo. Cătălin Țîră a fost prezent la Dinamo și în sezonul trecut, dar a fost trecut pe linie moartă după prima parte a sezonului, în care a marcat un singur gol, în Cupa României.

Dinamo a pierdut primele două amicale din această vară cu Concordia Chiajna (0-1) și cu Unirea Slobozia, scor 0-5.

loading...

Lasă un răspuns