AcasăEditorialUn mare NU revenirilor lui Balgradean si Tucudean la Dinamo!

Un mare NU revenirilor lui Balgradean si Tucudean la Dinamo!

Este normal ca acum sa apara in presa diverse speculatii, nume de jucatori ce ar putea veni la Dinamo, suntem in acea perioada a anului. Insa aud niste nume de jucatori si incep sa am palpitatii. Daca in privinta lui Nistor sau Radut nu am nimic de comentat, ar fi cu adevarat grozav sa ii vedem in curtea noastra, permiteti-mi sa am o mare probleme cu repatrierile jucatorilor Tucudean si Balgradean.

Insolventa a avut multe repercursiuni pentru noi, in primul rand rezultatele si calitatea jucatorilor au fost primele ce le-am resimtit. Dar nu doar calitatea fotbalistica, cat si cea umana, am inceput sa vedem care sunt acei „caini adevarati”, care se bat cu pumnul in piept ca Dinamo este casa lor, un vis implinit sa imbrace tricoul alb-rosu. Ce sa vezi insa, ipocrizia este mare in fotbalul romanesc si am inceput sa triem chiar dintre cei considerati ai nostri.

Tucudean a plecat in iarna lui 2013 la Standard Liege, chiar la dorinta acum fostului nostru tehnician Mircea Rednic. Dinamo era in dificultate financiara atunci, Negoita urma sa preia destinele echipei. Dar nu aceea a fost tradarea, in iarna lui 2015 semna cu marea noastra rivala si anunta cu mare fast ca acum se poate bate la trofee si este un pas inainte in cariera. „Dinamovistul de mic” Tucudean anunta acest lucru si ranea atunci multi fani dinamovisti. Dar si daca as trece peste acest episod, faptul ca a semnat cu steaua, sa ma gandesc doar la cifrele lui, ce as gasi? Un atacant incredibil de mediocru, cu cifre realmente modeste, incapabil sa marcheze mai mult de 10 goluri intr-un sezon. De fapt 10 goluri e mult, cel mai mult a reusit 7 goluri intr-un sezon, chiar in tricoul lui Dinamo, o medie de un gol la 240 de minute. Ca si comparatie, Gnohere are o medie de un gol la 143 de minute. La ASA a fost ca si inexistent, doua goluri in aceasta primavara si o mare deziluzie. Asadar, daca pleaca Bizonul, nu Tucudean este solutia pentru atacul lui Dinamo. E un mare pas inapoi!

Acum, cazul Balgradean. Cerniauskas probabil va parasi echipa noastra si sincer pe buna dreptate, nu a fost deloc un portar sigur, a alternat evolutiile bune cu cele modeste, cum a fost cea din finala Cupei, cand are o mare parte din vina pentru ratarea trofeului. Are cel mai mare salariu din lot si contractul ii expira, asadar nu cred ca are rost sa ne mai gandim la Cerniauskas din sezonul viitor. Acum in presa a aparut o stire conform careia Andone il vrea pe Balgradean la Dinamo. Cel supranumit „Pufi”, a debutat la Dinamo in mandatul lui Andone si la inceput a impresionat…mai putin in meciurile cu steaua. Parca nu era derby in care Balgradean sa nu primeasca cate un tontogol sau gol total parabil, care ne lasa masca in tribune. Dar ma refer la acelasi Balgradean care era privilegiatul din poarta lui Dinamo, care nu avea concurent, ca era bun de export, cum si el tipa ca vrea in strainatate. Dupa experienta  „afara” la CSU Craiova, a ajuns mai aproape de Bucuresti…pe la Chiajna. Apropo de Chiajna, am vazut ce reactie au avut fanii la adresa lui in meciul de Cupa Ligii. Nu m-a impresionat Balgradean, a fost un portar mediu, care a primit mai multe sanse decat ar fi meritat.

Andone spune ca fanii lui Dinamo sunt senzationali. Cred ca pentru linistea lui si a echipei, ar fi de dorit sa nu ii aduca pe Tucudean si Balgradean la echipa,deoarece acei fani senzationali nu uita tradarile si caracterele indoielnice. Totodata, repatrierile nu sunt de bun augur si in cazul acesta cu atat mai mult, deoarece vorbim de jucatori mediocri.

Spunea cineva sa facem un sondaj si in acest sens. Opinia mea este clara. Acum va intreb si pe voi:

SUNTETI DE ACORD CU EVENTUALELE REVENIRE ALE LUI BALGRADEAN SI TUCUDEAN LA DINAMO?

New Dinamo?

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare