Un jucator cere schimbari la echipa! „Suntem anti-fotbal”

Stiri Dinamo

Vali Lazar (30 de ani) a fost extrem de critic la adresa echipei sale, dupa ce Dinamo a pierdut, scor 0-1, la Iasi, cu Poli.

”E foarte greu sa pierzi meciul, nu conteaza ca iei gol in minutul 10 sau 85. E frustrant jocul nostru. E frustrant ca nu jucam fotbal, ca suntem anti-fotbal. E frustrant ca nu castigam in deplasare de nu stiu cate luni. Am batut doar pe Sepsi in deplasare, daca nu ma insel, eram plecat. Nu stiu ce e de facut, trebuie facuta o analiza. Sa strangem randuri, sa se faca ceva, sa se ia anumite decizii la club. Ramane de vazut ce se va intampla.

Poate jucatorii adversi au valoarea pe Transfermarkt mai mica decat a noastra. Dar ei joaca mai bine ca noi pe teren, ce putem noi sa facem? Problema e la noi, nu la ei”, a spus Lazar, la finalul jocului din Moldova.

Fotbalistul ”cainilor” a adaugat ca se asteapta la modificari in club, dupa aceasta infrangere care o arunca pe Dinamo in ecuatia retrogradarii: ”Daca nu schimbam ceva, cu siguranta ne e frica de retrogradare. Trebuie sa se intample ceva. Administrativ, jucatori, staff, nu stiu, dar trebuie sa se schimbe ceva.

Cupa este obiectiv principal, primordial, poti ajunge in cupele europene, poti salva un sezon. Dar cand joci in play-out la Iasi, te gandesti la cupa? Plus ca esti doar in semifinala. Am pregatit ceva azi, am avut cateva ocazii, dar asa e la fotbal. Andrei Cristea poate juca pana la 40 de ani, se pregateste, are calitate, il ajuta echipa”, a declarat Vali Lazar.

RAUTA: „Este greu, tinand cont ca in a doua repriza am avut si noi ocaziile noastre. Chiar prin Perovic am avut doua ocazii cred ca mari, dar se pare ca adversarul ne-a taxat. Stiam ca Andrei Cristea e periculos in fata portii. Din pacate am luat gol si plecam cu mana goala de aici. Nu stiu daca si-au dorit mai mult victoria, dar se pare ca in ultimul sfert de ora n-am mai jucat ce trebuia sa jucam. Nu stiu ce se intampla. Luam goluri copilaresti si asta ne costa. Trebuie neaparat sa castigam cateva meciuri consecutive, ca sa iesim din pasa asta proasta.

Normal ca ne e teama si de retrogradare. Si Cupa Romaniei e un obiectiv, dar trebuie sa ne axam si pe campionat, fiindca ne asteapta meciuri foarte grele”, a declarat mijlocasul Alexandru Rauta, la finalul partidei!