Un jucator a aflat rezultatul testului! Cerinta conducerii

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo inca nu stie cand si daca va putea evolua in urmatoarele etape din Liga I.

Formatia noastra are nu mai putin de 7 meciuri ramase de disputat pentru a putea duce la bun sfarsit sezonul, o misiune care pare imposibila, tinand cont de faptul ca sezonul trebuie incheiat cat mai repede cu putinta. Jucatorii nici macar nu s-au putut antrena in aceasta perioada, deoarece Dinamo a avut nu mai putin de 21 de persoane infectate cu coronavirus.

Ieri s-a desfasurat o ampla testare a tuturor jucatorilor si membrilor din staff, cei care au fost depistati pozitiv s-au testat separat, la clinici private, iar cei depistati negativ acum o saptamana, au mers la Saftica pentru testare. Valentin Lazar a aflat deja rezultatul testului si acesta a iesit negativ, anunta Prosport. De altfel Lazar a afirmat de la bun inceput ca este asimptomatic. Restul rezultatelor urmeaza sa vina astazi si in functie de ele, Dinamo va afla daca va putea evolua.

Insa conducerea clubului a afirmat ca echipa are nevoie de o perioada de cel putin o saptamana pentru a se putea pregati de urmatorul meci, avand in vedere faptul ca au trecut 14 zile de cand echipa a fost nevoita sa stea in izolare si nu a mai putut efectua nici macar un antrenament, nici chiar jucatorii care nu au fost infectati cu coronavirus. LPF vrea pe de alta parte sa programeze echipa noastra cat mai repede posibil, astfel incat Dinamo sa evolueze cat mai repede posibil.

Insa asa cum scriam ieri, mai putem vorbi in aceste conditii despre egalitate de sanse, despre posibilitatea de a ne putea castiga in mod corect, pe teren, dreptul de a evolua in Liga I si in sezonul urmator?

Soarta echipei noastre va fi decisa in Adunarea Generala de joi, 30 iulie. Pana atunci, avem de asteptat rezultatele retestarilor. Oamenii de fotbal cer ca editia 2019/2020 a Ligii I sa se incheie pe teren. Chiar si Bogdan Balanescu in discutiile purtate cu Justin Stefan, a spus ca vrea ca Dinamo sa isi apere pe teren dreptul de a participa in Liga in sezonul urmator. Dar se poate realiza acest lucru, in conditii de egalitate pentru toate formatiile?

Si eu militez ca echipa noastra sa isi castige dreptul pe teren de a evolua in sezonul urmator al Ligii I, dar cer sa se intample acest lucru beneficiind de aceleasi conditii precum restul formatiilor. Observ de la zi la zi cum protocolul semnat inainte de reluarea competitiei nu este respectat si este aplicat arbitrar, in functie de interese. Iasiul are un caz pozitiv in lot si desi s-ar fi impus ca echipa sa nu fie programata, la 24 de ore mai tarziu evoluau. La noi s-a facut un exces de zel, poate din dorinta de a da un exemplu. Dar s-a exagerat teribil si asta a pus in pericol sezonul.

Ba mai mult, aflu cu stupoare din comunicatul celor de la CFR, faptul ca toate testele efectuate la clinica “Regina Maria” au fost de fapt negative. Nu pot spune cu certitudine ca este adevarat, dar este un mare semn de intrebare dat fiind faptul ca la cateva zile distanta toate au iesit negative. Undeva s-a comis o mare eroare si ma intreb daca nu s-a intamplat si in cazul nostru la fel?

Revenind la latura fotbalistica, pentru a beneficia de sanse egale, ar insemna ca Dinamo sa dispute nu mai putin de 7 meciuri in mai putin de 2 saptamani, ceea ce este imposibil. Mai adaug faptul ca avem si doua saptamani de pauza si izolare, chiar si pentru jucatorii care erau sanatosi. Ai avea nevoie de macar 10 zile pentru a te pune cat de cat la punct fizic, sa ajungi la un ritm de joc decent.

Putea fi vorba si de alta echipa, mi s-ar fi parut la fel de corect ca orice formatie sa beneficieze de sanse egale in fata unui virus care provoaca daune in toate zonele societatii, nu doar in sport. Dinamo nu beneficiaza de egalitate de sanse raportat la celelalte formatii din Liga I. Cred ca cel mai corect ar fi ca joi sa se decida oprirea play-outului, pentru ca deja nu mai are sens ce se intampla, nu reprezinta o prioritate si cred ca nu are rost sa fie pus in pericol si sezonul urmator, care ar incepe tot in luna august.

Cred ca se poate ajunge la un consens si din sezonul urmator, in urma unui protocol bine pus la punct, respectat de toate formatiile si mult mai riguros stabilit, sa putem avea un campionat capabil sa fie dus la bun sfarsit. A fost un esec ceea ce s-a intamplat acum, unul care trebuie asumat, din care trebuie invatat. Dinamo nu cerseste mila nimanui, Dinamo doar cere sa beneficieze de aceleasi conditii precum celelalte formatii din Liga I, atata tot.

loading...

Lasă un răspuns