Un fost jucător al lui Dinamo merge la Campionatul Mondial

Stiri Dinamo

Scris de:

Collins Fai a avut o poveste extrem de interesantă.

Collins Fai a venit în anul 2013 la Dinamo după un trial organizat de clubul nostru, era începutul perioadei de domnie a lui Ionuț Negoiță și Constantin Anghelache, alături de Gigi Multescu, organizau un trial unde au fost văzuți zeci de jucători. Printre ei și Collins Fai, un jucător care voia să își încerce din nou norocul în Europa.

Gigi Mulțescu, a fost cel care a insistat pentru transferul fotbalistului african. Avea 21 de ani pe atunci, semna un contract pe trei sezoane cu formația din ”Groapă”.

A semnat cu Dinamo, dar a avut un început extrem de ezitant, mulți ne aducem aminte de autogolul din vara anului 2013 cu Steaua, însă jucătorul a progresat și sub comanda lui Mircea Rednic a avut cele mai bune evoluții, ce i-au adus un transfer în Belgia la Standard. Fiind în ultimele 6 luni de contract, Dinamo obținea doar 150 000 de euro. A petrecut 6 ani în Belgia.

  • 50 de prezențe a adunat Fai pentru naționala Camerunului.
  • Camerun face parte din Grupa G, alături de Brazilia, Serbia și Elveția.

Ajuns la 29 de ani, Collins Fai va participa la Campionatul Mondial din Qatar. În momentul actual, Collins Fai evoluează în Arabia Saudită, la Al-Tai, unde s-a transferat în iarna trecută, după șase ani petrecuți în Belgia, la Standard Liege.

Statistici din cariera lui Collins Fai

  • la Standard Liege: 162 de meciuri, 4 goluri și 22 de pase de gol
  • la Dinamo: 66 de meciuri și 9 pase de gol
  • la Al-Tai: 17 meciuri și 3 pase de goluri

Felicitări, Collins Fai!

loading...

Lasă un răspuns