Un exemplu de implicare: ,,Noi ținem în viață această echipă”

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

În direct la Radio Dinamo1948 a fost administratorul bazei Săftica, Iustin Maximilian.

Despre Iustin am discutat în emisiunile noastre, în materialele de pe site, un exemplu fiind materialul în care am vorbit despre refacerea vestiarului, o muncă depusă înainte de reunirea lotului. Iustin a intrat în direct în emisiune joi seară, unde a vorbit despre munca depusă la Săftica, despre sprijinul diverselor grupuri DDB și ceea ce înseamnă suporterii dinamoviști pentru Dinamo:

,,Mie nu îmi place să vorbesc prea mult, ce o să fac, am văzut că a fost nevoie, am făcut. O să facem și alte lucruri frumoase cu ajutorul tuturor dinamovistilor, Dinamo suntem noi toți. Noi ținem în viață această echipă, dacă nu am fi noi, nu cred că Dinamo București ar mai fi existat, dacă nu existau suporterii, care sunt aproape de noi, nu cred că mai rezistam. Fără ajutorul lor, nu am fi reușit să facem vestiarul.

Vreau să enumăr câteva grupări, DDB Constanța, Dinamoviști din Italia prin firma domnului Mario Sandu, Luca Bilinsky m-a ajutat prin firma lui, Cristi și Neamțu din DDB UK m-au ajutat foarte mult, m-au ajutat și la plasa. Cornel Juravle este aproape de noi prin gruparea lui, DDB Italia Supreme, sunt alături și ne sprijină.

DDB Spania, ne-au trimis produse destul de multe și costisitoare, DDB Iași prin Alin Spinachi, motorul grupului Iași, ne-au ajutat și ne vor ajuta în continuare. Cristi Mutu a venit, cireașa de pe tort, produse în valoare de 3700 de RON, alimente pentru Dinamo București, deoarece suntem într-o situație mai grea. Nu suntem săraci lipiți, dar nici pe roze nu suntem. Aici la Săftica sunt cazați 15 jucători, Ovidiu Burcă, preparatorul fizic Mădălin Udrea și fizioterapeutul Gabriel Niculescu.”, a povestit Iustin în direct la Radio Dinamo1948.

,,Dacă faci din dragoste, Dumnezeu îți dă putere și ajunge și la inima omului. Jucătorii văd, apreciază și mulți din ei vin și mă mai ajută în special înainte de meciuri, când tot ce vedeți la meciuri, trebuie să pregătesc tot cu amănuntul. ȘI-au dat seama că sunt singur și mă ajută câte 3-4 să punem tot echipamentul, tot ce trebuie în valize pentru a doua zi.”

Iustin a făcut un apel către suporteri, un apel la unitate și implicare: ,,Fac apel la toți suporterii, care au ieșit din DDB, că nu vor să mai doneze, acuză, vreau să vă anunț, eu dacă aș fi simțit 1% că DDB fură, Elias, Eduard, Aron, eu Iustin Maximilian i-aș fi denunțat. Când simt că sunt trup și suflet pentru echipă, ne dăm ultimul cent, îi chem pe ceilalți. Veniți fraților aproape de Dinamo, când dați bani, dați petnru Dinamo. Banii ajung aici, la fiecare produs și de fiecare când îmi vin curierii, fac poze și video și le trimit celor care au trimis produsele, să vadă banii lor, la jucători, la Săftica. Banii ajung aici, nu se fură.

Nu știți unde sunt banii? O să vedeți pe 20 când începe campionatul, văzând Dinamo, vedeți că trăiește. Cum trăiește? Prin banii dvs, dacă programul DDB închide robinetul, se închide și Dinamo mâine, îmi asum ceea ce spun.”, a transmis Iustin în direct la Radio Dinamo1948.

,,Luptăm până în ultima clipă, braț la braț, fiecare produs mă încurajează, mă stimulează, îmi dă putere să merg mai departe, zbor cu acele pachete grele, le-am dus, deoarece mi-au dat putere. Dai voință, dai putere.”

,,Trebuie unitate, nu reproșez cuiva, dar sunt atâta grupuri și grupulețe cu nume Dinamo, nu cred că am fire de par în barba mea de 53 de ani. Dinamo este aici la Săftica, aici trăim, aici ne desfășurăm activitatea, dacă vreți să salvați, veniți să ajutați cu ceva, cu 3 lei, cu fașă de jambier, cu o hârtie, cu un detergent. Noi astăzi avem nevoie de ajutor, avem nevoie să vedem cu doi ochi, în caz contrar, e bai mare, cine are urechi, să audă.”

,,Nu a interesat pe nimeni de Dinamo, i-au interesat salariile, de aceea a ajuns în halul asta, nu i-a interesat, nu mă refer la conducătorii actuali. Plasa dintre terenuri avea 12 ani până am schimbat-o.”

Cu ajutorul dinamovistilor din Canada, va fi creată o platforma prin care să fie expuse pentru liderii zonali nevoile de la Săftica, care să fie transmise mai departe grupurilor DDB care doresc să se implice: ,,Prin Billy din Canada, vor face o platformă, poate intra orice lider de grup zonal, cei care vor să ne ajute evident, o să vadă lista cu priorități de la Săftica lunară, o să dau lista lunară cu ce avem nevoie lunar, vor intra pe acea platforma și vor vedea de ce au nevoie. Le mulțumesc băieților din Canada că ne-au ajutat în acest demers. Prinzi puteri când vezi atâția dinamoviști că vin alături.”

,,Cuvântul Dinamo vine din vechea greacă, de la Dinamis, care înseamnă putere, care are mare putere. Echipa noastră are putere, a avut și are în continuare, doar cu ajutorul nostru.” a încheiat Iustin intervenția de la Radio Dinamo1948.

loading...

Lasă un răspuns