Un atacant la care Burcă a renunțat

Stiri Dinamo

Scris de:

Ieri a fost un ultim meci de pregătire înainte de startul sezonului.

A fost un amical cu porțile închise, disputat la Să ftica, acolo unde a fost prezentă colegă noastră Alexandra Soigan, care ne-a oferit informații utile de la fața locului, unde a și realizat o serie de fotografii, pe care le gășiți pe pagina de facebook Radio Dinamo1948, dar și pe pagina oficială a clubului.

Dinamo s-a impus cu 2-0, a fost un meci în care Burcă a testat și câțiva jucători pe care se va decide în curând dacă îi va păstra. Au fost însă și jucători pe care Burcă nu i-a mai utilizat în acest meci. Despre Esanu s-a scris deja, portarul nu intră în planurile antrenorului dinamovist și își va căuta altă echipă.

Înainte de venirea lui Burcă, Dinamo avea o mare problemă în atac, acolo unde antrenorii se bazau pe Măgureanu și Dinu Daniel. Niciunul dintre cei doi nu au fost folosiți ieri, iar referitor la Dinu Daniel, atacantul născut în 2004, care a marcat 5 goluri în primăvară într-un meci cu Fcsb U19, el nu va continua la prima echipă și va fi cedat în altă parte, rămâne de văzut dacă va fi sub formă de împrumut, ori în ce condiții. Nu știm exact ce se va întâmpla cu Măgureanu, care va avea șanse tot mai mici să joace.

Vasile Buhăescu pare să fie varianta numărul 1 pentru postul de atacant, acolo unde Burcă l-a adus și pe Pop Alexandru, un vârf de 29 de ani, pe care îl cunoaște din perioada Rapid. Acesta a și marcat ieri un gol cu Tunari, putea să mai marcheze o dată, dar a lovit bara după o lovitură de cap.

Claudiu Stan a revenit ieri în teren, a fost folosit de Ovidiu Burcă, dar nu știm ce se va întâmpla cu el, dacă va continua sub comanda antrenorului dinamovist.

La finalul partidei cu Tunari, Burcă a spus că nu este încă mulțumit de nivelul echipei și așteaptă alte transferuri

„Echipa este încă departe de ceea ce mi-aș dori să se întâmple. Zi de zi construim o fundație care să ne ajute să construim o formație care să se lupte pentru locurile de promovare. Conducerea mai este în discuții cu anumiți jucători.

Din păcate, jucătorii din România buni sunt foarte scumpi, iar în străinătate e cu noroc să vezi în câteva zile un jucător care să fie la un nivel ridicat. Noi ne dorim să jucăm pe Arcul de Triumf, un acord de principiu, verbal avem, dar rămâne de văzut dacă se va și concretiza”, a declarat Ovidiu Burcă, potrivit Pro Arena.

Decizia luată de Burcă înainte de startul sezonului

Dinamo a câștigat ultimul meci amical ieri, disputat împotriva celor de la Tunari, scor 2-0. Moura și Pop au marcat pentru echipa noastră, care se gândește de acum înainte doar la meciul cu Progresul, de joi, care nu se știe momentan unde se va disputa, Buftea ori Clinceni.

După amicalul de ieri, 2-0 cu CS Tunari (Liga 3), Ovidiu Burcă le-a dat liber jucătorilor săi până duminică, la ora 22:00, urmând ca apoi să intre în cantonament. Tehnicianul roș-albilor a decis ca jucătorii să stea în cantonament la baza de la Săftica până după partida de joi, conform GSP.

Fotbaliștii lui Dinamo se vor antrena zilnic la baza de lângă București, antrenamentele fiind programate la ora 18:00, ora de start a meciului cu Progresul Spartac.

,,Tot ce facem de când am venit aici, este să ne planificăm primul meci, devine esențial, faci până la primul meci. De acolo în jos, planificăm toată muncă noastră. Cunosc foarte bine Progresul Spartac, au un antrenor care este de 5-6 ani la nivelul echipei, îl cunosc bine, un antrenor curajos,, îi place jocul de posesie. A construit echipa de mult timp, specific pentru modelul de joc.

Știu ce au de făcut, o echipă bine pregătită fizic, cu foarte mare intensitate. Deși pare că întâlnim  echipa nou-promovată, noi nu am avut mult timp la dispoziție. Trebuie să câștigăm primul meci, mergem cu pași mici, din aproape în aproape, sperăm să readucem spiritul echipei de a merge și a câstiga contra oricărui adversar”, a declarat antrenorul lui Dinamo.

Referitor la sistemul de joc, Ovidiu Burcă a explicat cum vede el situația: ,,În general sistemul de joc îl croiesc jucătorii, caracteristicile lor, nu sunt un tip foarte închistat, sunt flexibil. Cred că pentru început vom juca cu 4 fundași pe linia de fund. La centru mă gândesc care este cea mai bună soluție, trei mijlocași centrali, triunghi cu vârful în sus sau jos, asta depinde de ce îmi vor arată jucătorii în meciurile care vor urmă. Trei atacanți, un atacant pivot și două extreme”

loading...

Lasă un răspuns