AcasăPovestea meaUn altfel de manifest

Un altfel de manifest

In fotbal, suporterii reprezinta coloana vertebrala a echipei. Ei investesc emotional si financiar in cluburile pe care le iubesc, aducandu-si aportul prin participarea la meciuri, cumpararea de bilete si articole de merchandising si transmiterea pasiunii de la o generatie la alta. Presa (cea care permite unora sa-si exprime frustrarile trecutului), pe de alta parte, are rolul sa informeze si sa transmita stiri despre echipa, jucatori, antrenori si evenimente relevante.

Acest manifest impotriva unora ce apar in media se datoreaza mai multor motive. In primul rand, consider ca unele publicatii adopta o abordare subiectiva si negativa in ceea ce priveste echipa noastra, concentrandu-se mai mult pe aspectele problematice sau pe controversele in loc sa evidentieze progresele si succesele obtinute de club in ultima vreme. Aceasta focalizare excesiva asupra aspectelor negative poate crea o imagine distorsionata si poate afecta increderea suporterilor in echipa lor iubita.

In al doilea rand, noi,  suntem deranjati de tonul agresiv si de atacurile personale la adresa noii conduceri a echipei (n.b. nu sunt un simpatizant, dar nici un contastatar al noilor actionari). Aceste critici neconstructive nu aduc niciun beneficiu echipei si nu fac decat sa alimenteze tensiunile si diviziunile in randul fanilor.

Atitudinea ostila a unora ce apar prin presa (in ce calitate, nu stim) poate avea consecinte negative asupra echipei Dinamo si a suporterilor sai. Jucatorii pot fi afectati emotional si pot pierde increderea in propriile abilitati (inevitabil stirile de acest gen ajung si la ei), ceea ce poate afecta performantele lor pe teren. De asemenea, aceasta presiune constanta poate crea o atmosfera toxica in randul fanilor si poate afecta relatia lor cu clubul. Suporterii devotati simt ca trebuie sa ia apararea echipei si sa contracareze narativele negative perpetuate de o parte din presa.

Pentru a repara aceasta relatie tensionata, este esential ca presa sa adopte o abordare echilibrata si obiectiva atunci cand informeaza si da posibilitatea unora sa-si exprime opiniile despre echipa Dinamo. Publicatiile ar trebui sa ofere o perspectiva cuprinzatoare asupra evenimentelor, evidentiind atat aspectele pozitive, cat si pe cele negative, fara a se angaja in atacuri personale sau speculatii nefondate. La randul lor, suporterii trebuie sa isi exprime nemultumirile in mod constructiv si sa promoveze o dezbatere deschisa si respectuoasa in jurul echipei lor iubite.

Sa auzim numai de bine! Sa auzim numai de noi si ai nostri!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare