Ultimele informații despre situația lui Tiago Lopes

Stiri Dinamo

Scris de:

Campania de transferuri continuă la Dinamo.

Ieri a fost anunțat oficial un nou jucător, Andre Pinto vine să aducă plusul de experiență atât de necesar într-o defensivă plină de probleme. Dar nu este ultimul transfer pregătit de Dinamo, echipa noastră are și alte minusuri, iar un post cu probleme este cel de fundaș dreapta.

Așa cum v-am anunțat ieri, Tiago Lopes (32 de ani) este pe lista lui Dinamo. Fundașul dreapta cu peste 100 de meciuri la CFR, dar și cu mai bine de 100 de meciuri în prima ligă din Turcia, este liber de contract după despărțirea de Denizlispor, formație care a retrogradat din prima liga. Însă șansele ca el să semneze acum cu Dinamo sunt destul de mici.

Conform sport.ro, Tiago Lopes nu este mulțumit de salariul oferit de Dinamo și așteaptă finalizarea discuțiilor cu alte echipe din străinătate.

Tiago Lopes este pe lista lui Mureșan de câteva săptămâni și negocierile sunt în desfășurare încă din momentul în care a fost ridicată interdicția la transferuri. Din informațiile RD1948, acesta a fost motivul de la bun început pentru care Tiago Lopes nu a semnat cu Dinamo, acesta dorind să prindă un contract mai avantajos din punct de vedere financiar, dar momentan este tot liber de contract, probabil pe măsură ce trec zilele și el nu semnează cu vreo echipă, atunci șansele ca el să semneze cu Dinamo cresc. Însă faptul că în ultimii ani a jucat în prima ligă din Turcia, îi poate aduce un salariu peste cel pe care Dinamo îl poate oferi.

Dinamo are mari probleme cu postul de fundaș dreapta, Constantin Nica nu a putut ajuta echipa după ce a fost înregistrat contractul și în continuare improvizăm pe un post care ne da bătăi de cap de mai bine de 6 luni de zile.

Nevoia de stabilitate

La Dinamo este prea multă incertitudine pentru o perioadă care cere mai mult ca niciodată să existe stabilitate.

Din punct de vedere sportiv, stăm rău în clasament, avem probleme cu accidentările și s-au acumulat cam multe etape fără puncte câștigate. Șase meciuri fără victorie și doar un gol marcat, ridicol de puțin, dar situația nu se poate rezolva, atâta timp cât nu va exista o înțelegere între toți factorii.

Dario încă este un factor! Deși a trecut o săptămână de la momentul în care Dario a fost anunțat că nu mai este antrenorul lui Dinamo, în fond, el este încă angajat al clubului, rezilierea până în momentul în care eu scriu acest articol, nu s-a realizat și acest lucru blochează numirea următorului antrenor.

Antrenor care nu știm exact cine va fi, deși un nume a fost rostit tot mai mult în ultimele zile, Mircea Rednic. Pentru prima dată, a vorbit și Rednic ieri despre negocieri, deși a preferat să nu discute prea mult despre negocierile în sine cu Dinamo, dar a spus că a discutat doar cu Badea până acum și nu a fost o oferta concretă din partea clubului. Cert este că a spus faptul că nu a discutat cu Mureșan, iar la final a transmis și înțepături referitoare la transferuri.

Mureșan vrea să decidă! Mureșan a recunoscut astăzi că nu a participat încă la negocierile cu Rednic, deși a spus că normal așa trebuie să fie și semnătura finală lui îi aparține. În fond, dacă este președinte, trebuie să aibă un cuvânt greu de spus. Au fost multe voci care au spus că Mureșan și Rednic nu sunt compatibili, dar oare așa să fie cazul?

Poate exista unitate? Se pot pune cei doi la o masă, să discute, să trecem peste acest impas? Desigur, un pas înainte de făcut ar fi ca Dario Bonetti să nu mai fie nicidecum legat de Dinamo, dar nici Dinamo să mai fie legată de Dario Bonetti, astfel încât să poată fi numit Rednic cât mai repede posibil.

Dinamo nu are nevoie de interimat, are nevoie de stabilitate, atât la nivel de conducere, cât și la nivelul băncii tehnice, stabilitate care poate fi transmisă mai departe și vestiarului, care nu este nicidecum o oază de liniște și fericire, o voce autoritară este necesară în vestiar. Dinamo are prea multe probleme, avem o insolvență peste care trebuie să trecem cu bine, iar crearea de noi obstacole peste care să trecem, chiar nu cred că sunt necesare.

Dinamo trebuie să fie în prim plan, nu orgoliile personale, fiecare zi care trece ne îngreunează și mai mult misiunea! Doar ÎMPREUNĂ vom salva DINAMO!

IULIU MURESAN„Eu nu am participat la discuții cu Rednic, deci nu pot să confirm negocierile. Am aflat din presă. Normal ar fi să particip. Vă mai spun că orice contract trebuie să-l semnez eu, sunt singura persoană care poate face asta. Nici nu-mi pot delega semnătura, așa e la insolvență.

Așa e stilul la clubul ăsta. Eu îmi fac treaba, iar lucrurile la final stau în pixul meu. Atât timp cât eu semnez orice, nu știu cum m-ar putea scoate cineva pe mine. Nu are voie să semneze nimeni în locul meu, deci n-am cum să fiu scos!

Nu pot spune că nu am fost consultat, la niște discuții pe care le-am avut ne-am pus întrebarea dacă ar trebui să continuăm cu Bonetti și am făcut o listă de înlocuitori pe care era în top 3 și Mircea Rednic. Nu pot spune că nu am știut, dar ulterior, când au avut loc o discuție sau două, nu am fost solicitat”

loading...

Lasă un răspuns