AcasăEditorialUltimele informații despre situația lui Filip Dujmovic: ,,Are atitudine pozitivă''

Ultimele informații despre situația lui Filip Dujmovic: ,,Are atitudine pozitivă”

Odată cu venirea lui Răzvan Began, au început să apară speculații cu privire la situația lui Filip Dujmovic.

Portarul bosniac a venit în sezonul trecut la Dinamo, deși avea un C.V. bun, care i-ar fi permis să joace într-un eșalon superior, a acceptat să joace pentru echipa noastră în liga secundă, din dorința de a promova. Deși a fost un sezon complicat, în care a fost rezervă o perioadă de timp din cauza regulii U19, dar Filip a terminat sezonul ca titular.

S-a dorit transferul unui portar cu mai multă experiență și a venit Adnan Golubovic, un goalkeeper care a început sezonul ca numărul unu și pe care Caparco îl vede în curând cel mai bun portar din Liga I. Au început să apară speculații cu privire la o plecare a lui Dujmovic, nemulțumit de statutul de rezervă, însă același Caparco spune că nimeni nu este mulțumit de statutul de rezervă, dar Filip își face treaba în continuare ca un profesionist:

,,E greu pentru un portar să accepți statutul de rezervă, e un exemplu pentru mulți, vine la antrenamente suplimentar in zilele libere, vine în sala suplimentar. E un portar care ne va ajuta și e bine să îl ai în echipă, ridică nivelul de antrenamente. Nimănui nu îi convine să nu joace, el are o atitudine pozitivă și eu sunt chiar mulțumit.

Ovidiu are ultima decizie când vine vorba de titularizare, vorbim, 99% avem aceeași părere, dar ultima decizie o are Ovidiu, el răspunde de rezultate și așa e corect, antrenorul principal alege portarul”, a explicat Caparco pentru Radio Dinamo1948.

Ovidiu Burcă a explicat în cadrul intervenției de la ,,Dinamo 7/9” de la Playsport, faptul că s-a dorit aducerea unui al treilea portar pentru a fi acoperit, dar nu a spus nimic despre o eventuală plecare a lui Dujmovic de la Dinamo:

,,Mă bucur că s-a găsit o soluție, pentru că am fi riscat mult fără să rămânem cu un al treilea portar, nu mi-aș fi dorit să mi-l asum. Am văzut multe în fotbal, am vrut să fim acoperiți pe postul de portar. Avem trei portari buni, valoroși și cred că suntem foarte bine în poartă.”, a declarat Ovidiu Burcă despre noul transfer, Răzvan Began, în cadrul emisiunii ,,Dinamo 7/9” de la Playsport.

În direct la Radio Dinamo1948, antrenorul cu portarii, Alessandro Caparco, a vorbit despre Adnan și cum a fost ales portarul sloven:

,,Directorul sportiv împreună cu Mister, am refuzat pe toți. Când a venit vorba de Adnan, am zis da. Am zis să căutăm portar sloven, că au aceeași școală ca în Italia. Când a fost vorba de Adnan, l-am sunat pe Samir Handanovic de la Inter și l-am întrebat ce părere are. Mi-a spus că dacă nu își rupea genunchii, nu îl aduceai la Dinamo, era în alt campionat mult mai puternic. Am văzut video și am zis să îl luăm. Ovidiu a avut aceeași părere, îmi place cum stă în poartă, cum atacă mingea, cum vede jocul, îmi place mult.”

,,Adnan va ajunge cel mai bun portar din Liga I, poarte un antrenor nu ar trebui să spună așa ceva, dar eu am discutat și cu Samir Handanovic, a fost unul dintre cei mai buni portari din lume, dacă vedem lucrurile la fel, înseamnă că are calități excelente. Tehnica lui este excelentă, cum atacă mingea, cum trebuie să te ridici, poziția corpului ,văd mare perspectivă. Te poți schimba de la o echipă la alta, la o echipă poți arăta mai bine, dar depinde de staff, jucători, să ajutăm străinii să se adapteze mult mai repede.”

Prima etapă cu Craiova, echipa mi-a plăcut foarte mult, afost un meci mincinos, dacă se termina egal, nu s-ar fi supărat nimeni. Cu Steaua, părea că jucăm la două nivele diferite, meciul cu Sepsi a fost un rezultat mincinos, primele ocazii le-am avut noi, ei au avut 3 ocazii și 3 goluri. Cu Cluj a fost un meci care putea fi câștigat de oricine, dar echipa e încă în construcție, au venit mulți băieți noi, nu au intrat toți în joc, dar eu cred că Dinamo va fi mult mai bine, va avea un cuvânt greu de spus.”, a mai spus Caparco despre startul de sezon.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare