Ultimele detalii despre situatia echipei noastre! Balanescu ne saboteaza?

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo este intr-o situatie dramatica si asa cum spuneam ieri, salvarea noastra depinde in momentul de fata de deciziile pe care le va lua LPF in perioada urmatoare.

Dinamo nu are cum sa evolueze acum, dar si daca ar fi programata echipa noastra, Dinamo ar putea alinia doar un prim 11 format din copii si juniori.

Secretarul general al LPF, Justin Stefan, a vorbit despre situatia clubului Dinamo, afectat serios de COVID-19: „Dinamo nu poate fi programata, clubul face obiectul unei anchete epidemiologice. Vom avea o intalnire cu reprezentatii tuturor televiziunilor, iar pe 30 vom avea o Adunare Generala, unde vom discuta toate variantele si vom lua deciziile pentru perioada urmatoare.

La acest moment analizam, nu cred ca pierderea meciurilor la masa verde ar fi o varianta oportuna. O decizie va fi luata in cadrul Adunarii Generale. Exista posibilitatea ca Dinamo sa joace meciurile ramase cu juniorii, dar cred ca din perspectiva sportiva ar fi o nedreptate.” a declarat Justin Stefan.

Acesta a spus ca a avut o discutie cu Bogdan Balanescu, dar directorul general al clubului nu a trimis nicio cerere oficiala de intrerupere a play-out-ului, o decizie absolut bizara: „Am avut o discutie cu domnul Balanescu, dar nu mi-a vorbit despre o cerere de intreruperea a play-out-ului. Vedem cum evolueaza situatia la celelalte echipe, mai sunt de testat Iasi, Sepsi si Viitorul. Restul echipelor din play-out sunt cu rezultate negative”, a spus Justin Stefan, in cadrul emisiunii Fotbal Club, in direct la Digi Sport

Exemplu Cehia: Nicio echipa nu retrogradeaza

Conducatorii fotbalului din Cehia au decis intreruperea definitiva a play-out-ului cu doua etape inainte de final si au anuntat ca nicio echipa nu va retrograda in acest sezon din prima liga, totul ca urmare a depistarii de cazuri de infectare.

Conform cotidianului francez L’Equipe, tot lotul formatiei Opava a fost bagat in carantina pentru doua saptamani dupa ce un jucator a fost gasit pozitiv la testul pentru coronavirus, iar sefii fotbalului au oprit competitia. Decizia va fi oficializata in zilele urmatoare si a fost luata ca urmare a faptului ca play-out-ul nu ar mai fi putut fi finalizat pana la 2 august, termenul la care trebuia sa se incheie toate partidele ale actualei stagiuni.

Aceasta hotarare nu va influenta si play-off-ul care s-a incheiat deja. Slavia Praga, echipa unde este legitimat si mijlocasul roman Nicolae Stanciu, membru elite DDB, este campioana acestui sezon, iar participantele in cupele europene vor fi cele stabilite de clasamentul in urma jocurilor de pe teren.

Totodata, in Serbia s-a luat decizia inca dinainte de reluarea competitiei, tinand cont de situatia atipica cu pandemia care afecteaza societatea, ca nicio echipa sa nu retrogradeze.

LPF a anuntat programul rundei cu numarul 12 din play-out si desi partidele se vor disputa peste o saptamana, Dinamo nu a fost programata sa joace nici macar atunci. Justin Stefan a explicat pentru RD1948, faptul ca meciurilor echipei noastre nu vor fi programate pana cand nu se va incheia ancheta epidemiologica.

Din ce a fost transmis din partea DSP, nu doar ca Dinamo nu poate evolua, dar baza de la Saftica nu poate fi folosita, jucatorii au fost trimisi in izolare, staff-ul de asemenea si practic echipa este blocata in momentul de fata.

Dinamo nu a mai fost programata in Liga I!

loading...

Lasă un răspuns