Turul de forță al echipei de handbal continuă! Victorie lejeră în Liga Națională

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de handbal a revenit în această după-amiază în competiția internă, acolo unde echipa noastră avea 9 puncte din 9 posibile după 3 runde.

După succesul istoric cu Vive Kielce, trupa antrenată de Xavi Pascual a întâlnit pe HC Vaslui, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 4 din Liga Zimbrilor. După un succes răsunător, Dinamo avea de întâlnit un adversar mult mai modest, însă echipa noastră trebuie să se obișnuiască cu acest ritm de disputare al meciurilor.

A fost un meci în care antrenorul Xavi Pascual a trimis pe parchet și jucători care au evoluat mai puțin sau deloc în meciul cu Kielce, precum Khairi sau Ghedbane. Prima repriză a început cu DInamo în forță, echipa noastră având după 10 minute de joc un incredibil 9-0.

Treptat au început și vasluienii să între in joc și să marcheze, să mai reducă din diferența uriașă din startul meciului. La pauză Dinamo avea un avans de 5 goluri, 19-13. Cel mai bun marcator a fost Alex Pascual, cu 5 reușite, două din ele din lovituri de la 7 metri. Prima repriză s-a încheiat cu o aeriană de toată frumusețea, finalizată de Bannour, care a marcat și el de 4 ori în poarta vasluienilor.

Dinamo a continuat să evolueze foarte bine și în partea a doua, când Xavi Pascual a rulat tot lotul, diferența de pe tabelă chiar s-a mărit la 11 goluri cu 10 minute înainte de fluierul final. A fost un antrenament bun al echipei noastre, care ajunge la 5 victorii consecutive în toate competițiile, după eșecul neașteptat din Supercupă, jocul începe să se lege și putem privi cu încredere spre următoarea parte a sezonului, când ne așteaptă dueluri de foc în Champions League.

Dinamo s-a impus cu scorul de 37-26 , cei mai buni marcatori fiind Alex Pascual cu 9 goluri și Bannour cu 7.

Pentru echipa  noastră urmează deplasarea foarte grea de la Paris, acolo unde întâlnim miercuri, de la 21:45, pe PSG, în etapa a două din grupa B. PSG a cedat în prima rundă la Veszprem, astfel că vor fi extrem de motivați să își ia revanșa după startul cu stângul, parizienii fiind și în acest sezon cotați printre favoritele la câștigarea trofeului, competiție unde au ajuns în câteva rânduri în finală, dar niciodată nu au reușit să câștige trofeul.

Următorul meci de pe teren propriu în Champions League va fi pe 30 septembrie, împotriva portughezilor de la Porto!

PERFORMANTĂ INCREDIBILĂ! Raul NANTES CAMPOS și Octavian BIZĂU – în ”Best 7” jucători etapa 1 a EHF Champions League! Interul nostru stânga a marcat 11 goluri în meciul cu Lomza Vive Kielce! Raul și Niclas Ekberg de la Kiel (și el marcator a 11 goluri) au fost cei mai prolifici jucători ai etapei. La playmaker, a fost nominalizat Octavian Bizău, marcator a 7 goluri! Doi jucători în top e fabulos!

CE A SPUS XAVI PASCUAL DUPA DEBUTUL IN CHAMPIONS LEAGUE! 

Da, a fost un meci mare. Am jucat foarte, foarte bine. Cred că am meritat victoria. Sunt foarte fericit, deoarece am dat 100% pe teren. Pentru noi este un start incredibil de competiție, cu două puncte. Dacă vrem să câștigăm meciuri în Liga Campionilor, așa vor fi toate duelurile. Știu ce se întâmplă aici. Trebuie să știm exact că sunt doar două puncte. Este imposibil să câștigăm Liga Campionilor.

Credeți-mă, știu ce se întâmplă. Pentru Dinamo înseamnă două puncte, într-o grupă grea. Împotriva unei formații puternice, favorite la câștigarea Ligii Campionilor. Atmosfera a fost incredibilă, dar și echipa a susținut atmosfera. A fost o simbioză. A fost incredibil să joci într-o asemenea atmosferă. Meciul următor, vom juca să câștigăm, indiferent dacă vom juca aici sau în Polivalentă.

(Câte puncte are Dinamo ca obiectiv în Liga Campionilor?) Două puncte. Da. Sunt antrenor, nu sunt magician. Bine? Vom munci să fim o surpriză, însă din acest punct tot ce contează pentru este să câștigăm la Vaslui. Nimic mai mult. Nu este important următorul meci din Liga Campionilor. Suntem o echipă în construcție și avem nevoie de timp. Acum trei săptămâni, când am pierdut cu Constanța, a fost dezastru național. Iar acum, am câștigat în Liga Campionilor. Vă rog, păstrați-vă calmul. Vorbim mai puțin și muncim mai mult”, a declarat Xavier Pascual, la finalul partidei cu Kielce, conform Prosport.

loading...

Lasă un răspuns