Tunari-DINAMO: Să ne calificăm! Regulile din Cupă! Ce jucători am putea vedea în teren

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Tunari se întâlnesc în turul 3 al Cupei României.

Echipa noastră vie după o înfrângere dureroasă în campionat și un meci cu o echipă de liga a treia în Cupa României, poate fi un bun prilej să ne refacem moralul. Nu va fi un meci deloc ușor, Dinamo nu traversează o perioadă extraordinară din punct de vedere sportiv, în vreme ce Tunari ocupă locul secund în liga a treia, având două victorii consecutive.

Cupa României este considerată competiția suprizelor și am avut parte în trecut de momente mai puțin plăcute, când am fost învinși de formații aflate într-un eșalon inferior. Acum ne trebuie victorie și să nu lăsăm loc de intepretări.

Sunt mulți fani care sunt nemulțumiți de activitatea antrenorului Ovidiu Burcă, dar și de rezultate în fond, iar acești critici pot fi reduși la tăcere doar prin rezultate pozitive, să fie o săptămână plină de victorii pentru Dinamo, în Cupă, iar pe final de săptămâna în campionat.

Reguli de eligibilitate: În această fază a competiției din informațiile primite de RD1948, avem nevoie de 3 jucători eligibili pentru regula Under, dar și de 3 pe banca de rezerve, așadar cumva se schimbă calculele pentru alcătuirea primului 11.

Așa cum spuneam într-un editorial recent, în Cupa se pot opera și câteva schimbări față de meciurile de campionat, pentru a menaja unii jucători,dar probabil se va merge pe varianta în care nu vor fi foarte multe schimbări și unii fotbaliști vor intra pe parcurs.

Pentru postul de portar, probabil Burcă va merge tot pe mâna la lui Dujmovic, care pare sigur și așa cum am mai spus, Denis Oncescu nu pare pregătit încă să joace la prima echipă. Buleică ar putea fi și el titular în dreapta, acolo unde Moura a fost preferat în campionat. În stânga alternativă la Amzar este Alin Șerban, posibil să îl vedem intrat în partea a doua, depinzând de evoluția scorului.

În centrul apărării rămâne de văzut dacă Bena va primi o șansă, ori să joace în locul lui Giafer, ori Patriche, mai degrabă în locului ultimului, ținând cont de vârstă. Întâlnim totuși o echipă de liga a treia, asta înseamnă că ar trebui să jucăm ceva mai ofensiv, astfel că mă aștept la un sistem cu mai mulți jucători ofensivi. Gorka este și el așteptat de fanii dinamoviști să între în teren, nu știu dacă se va întâmpla din primul minut, să joace lângă Roșu și Bani să fie titular în față, în locul lui Iglesias, ori să între pe parcurs. Oricum mă aștept să nu vedem un recuperator azi în sensul clasic, Dudea, ori Iulian Roșu, deoarece avem nevoie de mai mulți jucători ofensivi.

În dreapta Bordusanu, dar în stânga m-aș aștepta să fie menajat Ghezali și să între Lazăr, mai ales că francezul a venit pe parcurs și nu pare că poate duce mai mult de 60 de minute.

Vasile Buhăescu mă aștept să fie titular în avanposturi, nu neapărat că ar fi intrat mai bine decât Pop, dar să fie schimbați cei doi atacanți, responsabili cu golurile.

Ne trebuie victorie, ne trebuie calificarea mai departe, să fie o evoluție bună și să ne concentrăm ulterior pe meciul cu Buzău din campionat! Ar fi de dorit ca atacanții să marcheze astăzi, mai ales că sunt multe discuții cu privire la atacanți și la faptul că nu marchează suficient.

Biletele se găsesc la Tunari, începând cu ora 12:00! Fanii dinamoviști au 250 de bilete rezervate și costul unui tichet este de 10 RON!

,,Cupa României este o competiție aparte. Sperăm să facem o figură frumoasă însemnând să trecem mai departe. Nu plecăm favoriți.

Dinamo este favorită prin prisma ligii în care joacă, dar și a tradiției și a palmaresului. Întotdeauna, mai ales în cupă, rezultatele pot fi suprinzătoare. Încercăm să ne jucăm șansa, indiferent de echipe pe care o înfruntăm. Despre CS Dinamo pot spune că a fost un meci pierdut de noi. Nu cred că meritam. Ăsta este fotbalul. Eu cred că ne vom bate la promovare cu Popești-Leordeni mai degrabă.” Vali Negru, antrenor Tunari pentru Playsport.

loading...

Lasă un răspuns