Trei din patru

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a disputat ceea ce speram sa fie primul meci dintr-un parcurs lung in Cupa Romaniei, o competitie in care Dinamo nu a mai ajuns in fazele finale din sezonul 2015/2016.

Dar acum ne concentram pe campionat, unde situatia noastra nu este placuta. Nu spun ca este competitia incheiata pentru noi, nicidecum, mai sunt multe meciuri de disputat si inca suntem in situatia in care daca avem o serie buna, putem ajunge in primele 6.

Desigur, pentru asta trebuie ca problemele din defensiva sa fie rezolvate, inca ii dau batai de cap lui Uhrin, care vede cum erorile individuale inca persista. Nici in atac nu suntem in situatia ideala, Montini pare intr-o criza de forma si nici nu exista alternativa, dar cei din linia a doua incep sa isi arate coltii, Neicutescu a marcat, Moldoveanu are doua goluri in doua meciuri, tinerii incep sa isi faca datoria. Dinamo are un program complicat in perioada urmatoare, dar din care putem iesi cu capul sus.

Echipa noastra are trei meciuri pe teren propriu in urmatoarele patru dispute, incepand cu meciul de vineri cu Voluntari. Daca stam sa ne gandim bine, chiar si meciul cu Fcsb de pe 5 octombrie nu poate fi considerat neaparat in deplasare,deoarece sunt sanse mari ca fanii dinamovisti sa fie prezenti in numar mai mare decat cei ai gazdelor. Dar indubitabil, vor fi mult mai galagiosi si prezenta lor pe stadion se va face simtita.

Asadar, patru meciuri in Bucuresti, cu Voluntari, Fcsb, Gaz Metan si Viitorul. Trei dintre aceste echipe, sunt contracandidate la ocuparea unui loc de play-off. Cu exceptia partidei cu Craiova din etapa a doua, Dinamo s-a descurcat chiar bine pe teren propriu si ar trebui sa fim increzatori inainte de aceasta serie. Ante Puljic a revenit in primul 11, se vede ca nu este inca pus la punct fizic, dar plusul de experienta si valoare isi va spune cuvantul in defensiva. In curand Mrzljak si Brito vor putea fi si ei folositi de Uhrin, asadar putem avea motive de optimism.

Da, sunt multe lucruri de pus la punct, dar sunt convins ca echipa poate arata mult mai bine avand si suporterii alaturi in numar mare. In afara de meciul cu Voluntari, probabil celelalte trei se vor disputa pe Arena Nationala si trebuie sa fim prezenti in numar foarte mare.

Repetitia generala, vineri seara pe stadionul Dinamo in partida cu Voluntari. Nu uitati, victoriile aduc victorii!

Maturizarea capitanului

Atentie la dezinformare

loading...

Lasă un răspuns