„Trebuie să lucrăm un pic la psihic, să nu mai începem aşa”

Stiri Dinamo

Dinamo a reuşit să se impună cu scorul de 3-1, în deplasare, împotriva Dunării Călăraşi, în sferturile Cupei României. Anton a punctat de 2 ori, Bejan o dată, în timp ce Fotescu a înscris golul consolării pentru gazde.

Dinamo a început din nou foarte prost meciul, însă Esanu a fost la post în mai multe rânduri, când a intervenit decisiv, altfel soarta calificării putea fi alta. Din fericire, Esanu a scos tot în prima repriză și Dinamo a mers mai departe în semifinale. Acum, după ce calificarea în play-off nu mai este posibilă, Esanu spune că Dinamo poate să se concentreze pe câștigarea Cupei României, fiind un obiectiv important:

”Din păcate începem slab meciul, mă bucur că am reuşit să nu primim gol. În multe meciuri am început de la 1-0, 2-0, mă bucur că am reuşit să nu primim gol şi ne-am revenit. Vorbim, încercăm să ne concentrăm mereu, dar trebuie să lucrăm un pic la psihic, să nu mai începem aşa. Este principalul nostru obiectiv acum, pentru că şansele la playoff sunt foarte mici”, declarat Eşanu, în urma calificării.

„Ma bucur ca ne-am calificat. Ca am venit cu gandul acesta, sa ne calificam. Ma bucur ca am avut pozitii de sut, ca imi place sa trag de la distanta. Mereu cand am ocazia, incerc sa trag la poarta. La al doilea gol, am avut putina sansa. E un obiectiv Cupa. Acum, atat mai mult, data fiind pozitia din campionat. Au ramas in Cupa numai echipe bune. Avem obiectivul de a ajunge in finala si vom vedea. Urmeaza in campionat meciul cu Voluntari, au jucatori buni” a spus si Anton la finalul partidei.