,,Trebuie să facem și imposibilul ca să prindem play-off-ul”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de un meci decisiv la Brașov.

Victoria este singura care mai ține echipa noastră în cărți pentru calificarea în play-off, în caz contrar cu siguranță vom evolua în play-out. De acest lucru sunt conștienți și jucătorii lui Dinamo. Iulian Roșu, titular în ultimele săptămâni, spune că singura șansă a echipei este să obțină 12 puncte in ultimele patru meciuri rămase de jucat din sezonul regulat:

„Avem un alt duel foarte greu în ultima etapă din 2022, la Brașov. Dacă am încheia cu o victorie anul, cu 24 de puncte, vom vedea la ce nivel suntem. Poate se mai încurcă și alte contracandidate. Nu-mi place să stăm la mâna rezultatelor, dar, din păcate, ne-am făcut meciul greu la Iași,

Cu Brașov e un meci vital, dar ne-am obișnuit, așa este de vreo două luni încoace! Dacă nu băteam nici pe Dumbrăvița, dacă nu băteam înainte… Am început prost campionatul, cu 5 eșecuri în 7 meciuri”, a declarat Iulian Roșu.

„Dacă facem 12 puncte în ultimele patru etape din sezonul regulat, am putea avea șanse. O luăm pas cu pas, mai întâi la Brașov. Oricum, Iașiul nu știu dacă ne-a bătut la fotbal. A avut o ocazie și atât.

N-am văzut niciodată niciun adversar să stea atât pe jos! Dacă lovea pe unul mingea în spate, stătea pe jos. E greu să joci fotbal, în repriza a doua nu știu dacă s-a jucat zece minute. Te ia capul! Ăsta nu e fotbal. Treaba lor, sper să mă înșel eu, dar nu e frumos să promovezi cu jocul ăsta.

Nu putem să ne plângem de arbitraj, ce să facă, să-i ia de mână și să-i dea afară?! Te frustrează puțin, de aceea vorbesc așa acum, tu să joci, iar ceilalți să stea doar pe jos! Poate și noi am fi tras de timp dacă eram în avantaj, dar nu în halul ăsta!”.

,,Dinamo nu doar că ar merita să fie în play-off, ar merita să fie în Liga 1. Trebuie să facem și imposibilul ca să prindem play-off-ul, acolo începe alt campionat. E cam greu acum, dar nu cred că șansele sunt spre zero. Vom face tot ceea ce depinde de noi să facem 12 puncte în finalul sezonului regulat.

loading...

Lasă un răspuns