duminică, iulie 21, 2024
AcasăEditorialTransferuri, dar la noi in curte ne uitam?

Transferuri, dar la noi in curte ne uitam?

La prezentarea oficiala a lui Ioan Andone in calitate de antrenor principal al echipei noastre, acesta a declarat ca doreste intarirea lotului, ca vor urma 8-9 transferuri care ne vor incanta, care ne vor da sperante pentru a ne bate la titlu in sezonul urmator.Ceea ce m-a incantat in declaratiile lui Andone, este faptul ca va da sanse celor tineri, dar si faptul ca a inaintat oferte pentru Puljic, Elhamed si Eric. Astfel ne asteptam sa ii vedem in lotul echipei mari pe Manole, cu un sezon foarte bun la Fc Brasov, pe Tircoveanu care a impresionat in tricoul celor de la Gaz Metan, acesta reusind matematic promovarea cu echipa medieseana, Petre care nu a mai prins lotul echipei in mandatul lui Rednic, se pare ca vor primi sanse pentru a demonstra ca merita sa ramana in circuitul primei echipe. Personal, eu sunt nerabdator sa il vad pe Moldoveanu din nou pe teren, unul dintre cei mai talentati atacanti din Liga 1, cu un viitor frumos, sper ca dupa aceasta accidentare sa revina mai puternic, pentru ca are calitati pe care nu le-am mai vazut de mult la un atacant roman.

Ceea ce m-a surprins foarte mult, a fost faptul ca Falcosul a declarat ca vrea sa transfere doi portari. Primele nume vehiculate au fost Balgradean si Stancioiu. Primul cred ca si-a spus in mare parte cuvantul in fotbalul romanesc, ramanand mai degraba la stadiul de speranta, confirmand foarte putin. Pe de alta parte, Stancioiu desi ajuns la 35 de ani, e clar ca poate fi un plus in echipa noastra, facand parte din lotul Romaniei la Euro 2008, castigat titluri in tricoul celor de la CFR, cred ca poate aduce un mare plus in lotul nostru.

Dar, ceea ce probabil multi au uitat, noi mai avem un portar foarte bun, tanar, care in opinia mea, in momentul in care a evoluat nu a dezamagit. Iustin Popescu, 22 de ani, imprumutat pentru partea a doua a campionatului la Petrolul. E adevarat, a reusit sa fie intr-o singura partida titular, in meciul cu Chiajna, in care a avut interventii foarte bune, reusind sa apere si un penalty, apoi blocandu-l pe acelasi Milevski. In tricoul nostru a evoluat in partidele de Cupa contra Brailei, Dinamo invingand cu scorul de 3-2, in optimi contra celor de la Tg Jiu, incheiata cu acelasi scor, in Cupa Ligii contra Pandurilor, scor 2-0, fiind coautor la golul doi, si impotriva Cfr-ului in sferturi, Dinamo invingand cu acelasi scor 2-0. In campionat a fost folosit intr-o singura partida, pierduta impotriva Viitorului cu scorul de 5-1, in conditiile in care am evoluat din minutul 23 cu un om in minus, dupa eliminarea lui Mevlja. Asadar, Popescu are in tricoul lui Dinamo 5 meciuri, 9 goluri primite. Intradevar, poate nu suna foarte bine, insa pentru un portar de 22 de ani, cred ca trebuie sa primeasca in continuare credit, talent are, a avut interventii foarte bune atat meciul de la Tg Jiu, cat si in cel de la Braila. Este un portar bun, cu reflex si un joc de picior foarte bun, iar prin pastrarea sa la Dinamo si aducerea unui portar de tip Stancioiu, cred cu tarie ca Iustin Popescu poate deveni titular in maxim doi ani. Daca tot vrem sa promovam tineri, sa crestem, de ce sa nu incepem cu cei pe care ii avem sub contract? Nu spun sa fie titular, sa apere meci de meci, pentru ca este tanar, dar clar viitor are. De ce sa transferam doi portari trecuti de prima tinerete, cand putem transfera unul si bun, iar pe langa el sa crestem portarii tineri pe care ii avem in lot? Popescu si Mutiu sunt doi dintre portarii de viitor pe care clubul ii are, prin transferul a doi portari e clar ca amandoi ies din vederile antrenorului si e foarte posibil sa ii pierdem.  A fost imprumutat pentru a-i face loc lui Ramniceanu, un transfer total esuat, acesta din urma nereusind sa puna presiunea care era asteptata pe Cerniauskas. Popescu este un portar tanar, care trebuie sa primeasca sanse, sa il lasam sa evolueze intr-un mediu bun, alaturi de oameni profesionisti!

Astept parerea voastra legata de Iustin Popescu!

 

 

Andone nu renunta la Balgradean si Tucudean

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare