LIVE: Tragere la sorți pentru stabilirea gazdelor pentru tur/retur!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Luni, 16 mai, începând cu ora 12:00, la sediul Federației Române de Fotbal, are loc tragerea la sorți pentru stabilirea gazdelor meciului din manșa tur a barajului pentru promovarea/menținerea în Liga 1.

Echipele clasate pe locurile 7 și 8 la finalul play-out-ului Ligii 1 vor disputa un baraj de menținere/promovare în Liga 1 în dublă manșă (tur-retur) cu ocupantele locurilor 4, respectiv 3, din Liga 2. Cele 4 formații ce se vor întâlni în meciurile de baraj sunt: AFC Chindia Târgoviște (Locul 7 – play-out liga 1) SC Dinamo 1948 (Locul 8 – play-out liga 1) FC Universitatea Cluj (Locul 3 – playoff liga 2) Concordia Chiajna (Locul 5 – play-off liga 2).

Dinamo și Universitatea Cluj se vor întâlni în duel direct pentru asigurarea prezenței în primul eșalon, în sezonul următor.

Dinamo a încheiat sezonul pe locul 14 în prima ligă, în vreme ce Universitatea Cluj a ratat șansa de a promova direct, în ultimele etape, când au pierdut trei meciuri din ultimele patru runde rămase de disputat. Astfel, echipele ale căror galerii sunt înfrățite, vor fi nevoite să joace un duel crucial pentru supraviețuire.

TRAGERE LA SORȚI! 

La jocurile eliminatorii, în situația în care, după disputarea celor două jocuri, după o pauză de 5 minute, la terminarea celor 90 de minute regulamentare, vor fi două reprize de câte 15 minute.
Dublă Manșă: 21 și 29 mai, orele putând fi modificate în funcție de deținătorii drepturilor TV
TUR 21 MAI: UNIVERSITATEA CLUJ-DINAMO BUCUREȘTI
RETUR 29 MAI: DINAMO BUCUREȘTI-UNIVERSITATEA CLUJ

Analiza adversarei de la baraj

 

Universitatea Cluj este un club cu mare tradiție în fotbalul românesc, care însă a traversat câțiva ani foarte complicați. În 2015 retrogradau din primul eșalon, problemele financiare fiind extrem de apăsătoare. După un sezon în liga secundă, în care au ajuns în colaps, clujenii au luat-o de la capăt din eșaloanele inferioare, cu Ioan Ovidiu Sabău coordonator al proiectului.

Atunci când vorbești despre Universitatea Cluj, nu ai cum să nu vorbești și despre suporterii clujeni, care meritau să promoveze, 25 000 de suporteri doar la meciul cu Hermannstadt, dar știm și noi deja lecția, suporterii nu intră în teren, nu pot schimbă ei soarta unui meci sau calificări. 

Au revenit în liga secundă și anul acesta au fost mai aproape ca niciodată de promovare, după ce în anii anteriori au fost la mijlocul clasamentului în liga secundă. Cu Erik Lincar pe bancă, Universitatea Cluj părea drept favorită la un moment dat, însă Hermannstadt, beneficiind de un plus de experiență, a câștigat lupta. Petrolul Ploiești, o altă echipă cu mari probleme financiare, a dominat campionatul în al doilea eșalon fotbalistic.

Universitatea Cluj a adus în iarnă o serie de jucători experimentați, tocmai pentru a ajuta în această luptă pentru promovare. Cum a arătat primul 11 al clujenilor cu Hermannstadt:

U Cluj: Gorcea – Roberto Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu – Ciobanu, Balgiu, Romario Pires, Ely Fernandes – Tescan – Boiciuc
Rezerve: Păun, Hofman, Dobrescu, Gugu, Remacle, Haită, Alarcon, Filip, V. Alexandru

Meciul de totul sau nimic pentru clujeni a adus în garnitura de start mai mulți jucători trecuți prin Liga I, precum Robert Romeo (fost Gaz Metan), Pîrvulescu (Gaz Metan, Fcsb, Clinceni), Romario Pires (Petrolul, Viitorul), Ely Fernandes (Gaz Metan, Farul). În atac, Tescan și Boiciuc au avut doar prezente meteorice în primul eșalon, pe de altă parte Valentin Alexandru, a avut mai multe experiențe în Liga I (Dunărea Călărași, Pandurii Tg Jiu).

Cel mai bun marcator al clujenilor, Hofman, are 19 ani, dar fără experiență în Liga I. Hofman are 7 goluri marcate, dar niciunul în play-off, acolo unde a contat cu adevărat. Interesant este faptul că cei de la Universitatea Cluj au un portar foarte tânăr, Gorcea, care are doar 20 de ani și este un element care ar putea conta în duel.

Din punctul meu de vedere, cei mai periculoși jucători sunt Pires și Ely Fernandes, care în prima parte a sezonului au evoluat pentru Farul Constanța, dar Hagi i-a lăsat să plece. Din informațiile mele, cei doi au fost propuși și lui Dinamo, echipa noastră a fost interesată de Ely Fernandes, care a refuzat oferta noastră, pentru a merge la Cluj. Este genul de jucător tehnic, care poate destabiliza o apărare. De cealaltă parte, Romario Pires este un mijlocaș central masiv, Pierret și Rodriguez vor avea de luptă cu jucătorul de 34 de ani, care încă evoluează la un nivel înalt.

Cu siguranță, plusul de valoare și experiență este în rândul echipei noastre, vorbim de jucători precum Torje, Matei, Filip, Rodriguez sau Morar, cu sute de meciuri în prima ligă, care nu pot fi copleșiți de atmosfera. În mod cert pentru a ne face misiunea mai ușoară, trebuie să marcăm noi primii și să luăm o opțiune extrem de serioasă încă după prima manșă.

„Sincer, 99% știam că vom merge la baraj. De asta am și făcut multe schimbări în echipa mea, pentru a da șanse tuturor să aibă minute. Ne așteaptă două meciuri în care, sperăm noi, să ne ridicăm la nivelul echipei de Liga 1, Dinamo.

U Cluj, în acest sezon, a jucat toate meciurile pe teren și astea sunt rezultatele. Am obținut un loc de baraj, de care eram siguri de mult timp. Păcat că nu am reușit să ne calificăm direct în Liga 1. Noi am sperat până în ultimul moment”, a declarat Lincar, citat de digisport.ro.

„Multă lume m-a sunat. Toată lumea îmi dă o șansă de 1%, dar eu cred în acest 1%. Am mare încredere în băieții mei. Vor fi două jocuri în care sper să facem o figură frumoasă. Să fim puternici, mai ales din punct de vedere mental, să punem probleme și, de ce nu, să promovăm”, a adăugat antrenorul lui U Cluj.

Întrebat de ce echipa sa este creditată cu șanse infime la promovare, Lincar a răspuns:

„Nu știu de ce. Toată lumea spune că este Dinamo, că nu va retrograda niciodată din Liga 1. Este o idee din aceasta preconcepută și atunci, până la urmă, noi acceptăm opinia fiecăruia, dar credem în șansa noastră. Noi trebuie să demonstrăm pe teren. Eu îmi doresc cei mai buni arbitri din România și echipa cea mai bună să promoveze”.

,,O să fie cum vrem noi și ne salvăm”

loading...

Lasă un răspuns