Tragere la sorți Champions League: Grupa lui Dinamo!

CS DinamoStiri Dinamo

Scris de:

Astăzi a avut loc tragerea la sorți pentru Champions League.

Dinamo a câștigat campionatul și echipa noastră va participa în nouă ediție a Champions League, faza grupelor pentru ediția 2022/2023.

CARE AU FOST URNELE ÎNAINTE DE TRAGEREA LA SORȚI

Pot 1
Barça (ESP)
SC Magdeburg (GER)
Paris Saint-Germain Handball (FRA)
Pick Szeged (HUN)

Pot 2
GOG (DEN)
Lomza Industria Kielce (POL)
FC Porto (POR)
RK Celje Pivovarna Laško (SLO)

Pot 3
CS Dinamo Bucuresti (ROU)
THW Kiel (GER)
HBC Nantes (FRA)
Telekom Veszprém HC (HUN)

Pot 4
Elverum Håndball (NOR)
HC PPD Zagreb (CRO)
Aalborg Håndbold (DEN)
Orlen Wisla Plock (POL)

Au fost formate două grupe de câte 8 echipe. Primele 6 echipe merg mai departe. Anul trecut Dinamo a avut parte de o grupă infernală, în care au fost prezente 3 din cele patru 4 formații din ultimul Final Four.

GRUPA A

 1. Paris Saint-Germain Handball
 2. SC Magdeburg
 3. GOG
 4.  Porto
 5.  DINAMO BUCURESTI
 6. Telekom Veszprém HC
 7.  Wisla Plock
 8.   HC PPD Zagreb

GRUPA B

 1.  Pick Szeged
 2.  Barça
 3. RK Celje Pivovarna Laško
 4. Lomza Industria Kielce
 5. THW Kiel
 6.  HBC Nantes
 7.   Elverum Håndball
 8.  Aalborg

Dinamo va fi în grupă  grea, cu PSG și Magdeburg, campioanele din Germania și Franța. GOG este vicecampioana din Danemarca, un campionat foarte puternic. Porto este campioana Portugaliei, adversară și în sezonul precedent. Dinamo a învins în Portugalia, dar a fost învinsă în Sala Polivalentă la un gol diferență.

Veszprem este multiplă campioană a Ungariei, pe care am învins-o surprinzător la București în sezonul trecut, una din marile surprize ale competiției. Veszprem a fost prezentă în Final Four-ul de la Koln. Wisla Plock a fost o adversară de acum câteva sezoane, în formatul vechi al Champions League. Dinamo Zagreb, o echipă care evoluează an de an în Champions League, a fost ultima echipa extrasă din grupa noastră.

Însă la prima vedere pare o grupa mai accesebila, în comparație cu ce am avut în sezonul trecut. Să sperăm că vom avea parte de confirmare ale unor noi transferuri în următoarea perioadă și Dinamo să fie pregătită de competiție!

HAI DINAMO

loading...

Lasă un răspuns