“Toate aceste promisiuni nerespectate ne macina”

Stiri Dinamo

Scris de:

Din pacate, Dinamo nu a reusit nici de aceasta data sa castige si echipa noastra ramane pe locul 15 in clasament, foarte departe de echipele din zona de play-off.

Usor, usor obiectivul calificarii in play-off incepe sa devina o utopie, mai ales ca jocul nu este unul care sa ne ofere cine stie ce speranta. Paul Anton, revenit de cateva luni la Dinamo, spune ca erorile comise sunt cauza a faptului ca nu reusim sa castigam, dar mijlocasul dinamovist spune ca si promisiunile conducerii au facut ca evolutia sa fie afectata:

”In primul rand ca nu dam gol si de aici pleca tot. Si pe faza defensiva facem greseli si la prima greseala adversarul ne-a testat. Cred ca am controlat jocul cap-coada si din pacate nu am reusit sa castigam. Va dati seama ca toate aceste promisiuni nerespectate ne macina. Deocamdata, au fost multe promisiuni neonorate si e normal sa existe o neincredere. Nu regret nimic, sunt aici si incerc sa fac o treaba cat mai buna.”, a declarat Paul Anton, la finalul remizei dintre Dinamo si Astra, scor 1-1.

CE A DECLARAT COSMIN CONTRA: ”O prima repriza in care am avut dominare teritoriala, dar fara sa punem in pericol poarta adversa. Posesie prelungita, dar n-am avut jucatori care sa faca ceva diferit in ultimii 20 de metri. O actiune individuala, o centrare buna, un un-doi, un sut. Din pacate, jucatorii sunt marcati de locul in clasament. Apoi am primit un gol foarte usor, am revenit in joc, dupa care orice echipa putea sa castige. Pana la urma, e un rezultat echitabil, care nu cred ca multumeste niciuna dintre echipe.

Ne lipseste increderea. Trebuie sa-si dea seama ca daca au valoare, trebuie s-o arate. Trebuie sa-si asume responsabilitatea locului in clasament. Daca nu-ti asumi, e greu sa iesi din subsolul clasamentului. Sunt fotbalisti cu experienta in campionate puternice, as vrea sa vad mult mai multa personalitate din partea lor. Dar se pare ca ne consuma ce se intampla in jurul echipei si nu suntem capabili sa dam randament.

Eu trebuie sa am incredere in ce e aici. Sunt antrenor. Maine, o sa am o discutie cu directorul sportiv, vom spune lucrurilor pe nume. Trebuie sa facem o analiza, e clar. Vom vedea ce se intampl (n.r. – daca ia in calcul o despartire). Acum sunt dezamagit de meciul asta. Asteptam mult, i-am simtit bine pe baieti saptamana asta. Dar ajungem la ora jocului si nu putem sa punem in aplicare ce facem la antrenament.

Nu stiu daca ma tem de o depunctare din cauza datoriilor. Nu tine de mine, sunt alte lucruri. E greu sa spun daca as mai fi venit la Dinamo, daca stiam situatia”, a spus, abatut, Cosmin Contra.

EUGEN NEAGOE: “Cel mai tare m-a suparat ca nu am castigat. Baietii au facut un efort fantastic, am jucat cu o echipa buna, laudata dupa perioada de transferuri, cand au transferat de la Manchester City si Villarreal si in prima repriza nu au dat un sut pe poarta. Un copil pe care l-am debutat azi a facut-o bine, e un portar de viitor, bravo lui pentru increderea data echipei. Pe baieti i-am felicitat, inclusiv pe Budescu, un jucator foarte valoros, care a facut un efort fantastic.

Ma supara penalty-ul, dar mai suparat sunt ca am primit gol. Nu trebuia sa ne speriam, puteam sa mai marcam. Dar penalty-ul clar nu ni s-a acordat. Acum nu stiu daca Chivulete a vazut sau nu a vazut, ce sa fac? Dar noi am pierdut doua puncte azi, pentru ca probabil marca din penalty”, a spus Eugen Neagoe la finalul partidei.

loading...

Lasă un răspuns