Tinte interesante pentru Dinamo

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo va aduce in aceasta perioada o serie de jucatori, care sa ii permita lui Gigi Multescu sa poata spera la ocuparea unui loc de play-off.

In momentul in care s-a tras cortina peste dezastruosul sezon 2019/2020, toate gandurile au inceput sa se indrepte catre stagiunea 2020/2021, care bate la usa. Problema noastra este faptul ca lotul este extrem de subtire, cu greu poti alinia un prim 11, nicidecum competitiv. Dupa o perioada cu schimbari anuntate la nivel administrativ si de organizare, vine si randul transferurilor pregatite de noua conducere dinamovista.

Vlad Achim va fi primul jucator care va semna cu Dinamo (Detalii aici). Mijlocasul trecut pe la Viitorul nu va fi insa singurul jucator care va semna cu echipa noastra, fiind pregatite si alte mutari. Janusz Gol este de asemenea un alt jucator dorit de Dinamo, care este aproape de a semna cu echipa noastra.  

Dinamo se pare ca a obtinut acordul jucatorului si aceste urmeaza sa vina zilele urmatoare pentru a semna contractul. Mijlocasul care va implini 35 de ani in noiembrie este liber de contract dupa ce i-a expirat intelegerea cu KS Cracovia, formatie din prima liga poloneza. Janusz Gol este mijlocas central, care poate evolua ca box-to-box, dar si la inchidere, un post descoperit pentru formatia noastra, odata cu plecarea lui Filip Mrzljak. (Mai multe detalii aici) 

Din informatiile RD1948, cei din club doresc sa transfere jucatori cu experienta, trecuti de 30 de ani, cum am spus si in alte randuri, media de varsta a formatiei noastre este extrem de scazuta, asadar mutarile au o logica solida.

Dar Dinamo urmareste si alti jucatori, dinamovistii s-au interesat de situatia a patru fotbalisti care au evoluat anul trecut la echipa din Medias. Doi dintre acestia, mijlocasul defensiv Boubacar Fofana (30 de ani) si extrema stanga Ely Fernandes (29) au parasit formatia antrenata de Dusan Uhrin Jr, fiind in prezent liberi de contract, anunta GSP. Din informatiile RD1948, Fofana si-ar fi dat deja acordul sa vina la echipa noastra, dar probabil depinde si de restul mutarilor care vor fi realizate, Fofana fiind si el tot mijlocas central cu valente defensive.

Insa mult mai interesanti par jucatorii Nasser Chamed si Dumitru Cardoso, tot de la Medias. Jucatorii de 26, respectiv 28 de ani, nu sunt insa liberi de contract si Dinamo trebuie sa ajunga la o intelegere cu formatia medieseana.

Chamed, mijlocas de banda dreapta, are 5 goluri marcate in campionatul trecut in 33 de meciuri. Cardoso, atacant, dar care poate evolua si in banda, a marcat 5 goluri, dar a oferit si 5 pase decisive. La fel, Dinamo trebuie sa ajunga la o intelegere cu Medias pentru a-l aduce pe jucatorul de 1.84, un fotbalist care poate umple un gol in ofensiva foarte subreda in acest moment. Cardoso a trecut pe la foarte multe formatii din Italia, Spania, a fost o perioada chiar si la Napoli, un jucator care nu este foarte in varsta, dar cu o vasta experienta.

Un ajutor il poate oferi Ioan Marginean, care a fost in trecut la Medias, dar in acest moment este consultant al noii conduceri dinamoviste si acest aspect poate conta mult. Ramane de vazut care din acesti jucatori vor semna cu Dinamo, probabil depinde mult cum este ordinea prioritatilor, cert este ca perioada de mercato nu se incheie cu ei si vom avea parte de mai multe noutati in urmatoarele zile.

Jucator cu selectii in nationala Poloniei aproape de a semna cu Dinamo

loading...

Lasă un răspuns