Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

A fost o dată ca niciodată, că de n-ar fi, nu s-ar mai povesti.

Cam așa începe o poveste clasică din folclorul românesc, culeasă de Petre Ispirescu, undeva în secolul al XIX-lea, o perioadă tare dubioasă pentru neamul nostru românesc. Însă, nu voi inșirui aici o poveste plictisitoare de istorie, ci mă voi concentra pe situația actuală.

Povestea suntem noi, Dinamo. Dinamo, ca niciodată, sau ca în ultimii ani, este într-o situație de regres, ca într-o mahmureală de sâmbătă dimineața. Confuzie, incertitudine și lipsa de manevră caracterizează situația echipei noastre iubite.

Lipsa de încredere, dar și de experiență, se vede în rezultate, dar mai ales din păcate, în tribune. Tribunele noastre frumoase, dar departe de dreptunghiul verde, sunt din ce în ce mai goale. Susținerea tinerilor noștri frumoși nu e la fel de accentuată din spatele tastaturii, din spatele televizorului. Soluția? O plimbare până la stadion.

Dar, o dată ca niciodată, poveste continuă, din câte se vede, în ciuda tuturor piedicilor. Un club din prima ligă este susținut integral de suporteri, alături de diferiți mici sponsori, cărora ar trebui să le mulțumim sincer. Așa cum spun și în primul paragraf, de n-ar fi Dinamo, nu s-ar mai povesti. Și cine oare sunt acei nebuni ai tribunelor care țin povestea în viață și o duc mai departe? Dinamoviștii. De la mic, la bătrân, fiecare ne rupem din puținul nostru ca să încurajam, să susținem și să ducem povestea cât mai departe.

Dinamo, acum, prin tinerețea ei este ca un Făt-Frumos. Dar nici Făt-Frumos nu a crescut brusc, ci a trebuit să fie susținut și îngrijit. Noi trebuie să ne îngrijim de tinerii noștri bravi să cească frumos și armonios. La capitolul dorință suntem acolo unde își dorește fiecare dintre noi, trebuie doar să prindă încredere în ei.

New Dinamo a venit. Este aici. Poate că nu este momentul pe care ni l-am dorit, dar lucrurile frumoase și binecuvântate nu vin întotdeauna în cele mai bune momente, ci, ne ajută să construim cele mai bune momente. Așa se întâmplă și acum.

În mediul rural, în prag de moarte și bătrânețe, tinerii au venit și au preluat muncile pământului și apoi toți împreună au cules roadele. Așa se întâmplă și acum. Pentru că totuși, e vorba de noi și de Dinamo.

Pentru că la Dinamo, tinerețea este fără bătrânețe, și viața fără de moarte.

DOAR DINAMO BUCUREȘTI TE MAI FACE SĂ TRĂIEȘTI!

loading...

Lasă un răspuns