AcasăEditorialTestul nostru de maturitate

Testul nostru de maturitate

Astăzi sunt multe teste importante în cadrul familiei Dinamo, pe care sperăm să le trecem cu brio.

Astăzi sunt multe teste importante în cadrul familiei Dinamo, pe care sperăm să le trecem cu brio.

Conducerea clubului, mai ales RTZ, au testul la judecătorie, acolo unde sperăm să avem parte de o victorie importantă în ceea ce privește refacerea planului de reorganizare, planul de reorganizare 3.0 cum l-am numit. Ar însemna o tăiere semnificativă din datoriile istorice.

Apoi urmează bătălia din teren de la ora 20:30, o bătălie din care băieții noștri sper să iasă învingători, am spus că este momentul revanșei. Trebuie să obținem primul succes împotriva celor de la CSA, primul din istorie dacă stăm bine să ne gândim la ceea ce înseamnă continuitate. Dar e altă discuție, nu stăm să dezvoltăm.

Concomitent avem și noi o bătălie grea de dus în tribune, acolo unde suntem așteptați în număr cât mai mare, sper eu peste 15 000. Cei care vom fi prezenți, indiferent de locul ocupat în stadion, trebuie să dăm dovadă de maturitate, să înțelegem apelurile făcute în ultimele săptămâni, deoarece riscurile că Dinamo să fie pedepsită după acest meci sunt uriașe. Nu vorbim de amenzi, vorbim de imposibilitatea de a fi alături de echipă în București la un eventual meci de baraj, ori în startul sezonului următor, dacă e vorba de Liga 1, chiar și Liga II.

Apeluri s-au făcut, se vor face și în timpul meciului, dar până la urmă, așa cum am spus și de dimineață, fiecare dintre noi este răspunzător pentru propriile acțiuni. Dacă înțelegem că binele clubului primează, dacă înțelegem că nu e vorba despre a ieși în evidență și clubul va avea de suferit în urma acțiunilor noastre, atunci nu vom avea probleme. E un test de maturitate și la cât de bine s-au prezentat fanii dinamoviști în ultimii ani, nu am niciun fel de emoție că astăzi vor fi incidente. E prea important momentul, meciul, contextul și la final, indiferent de deznodământul din teren, care eu am convingerea că va fi unul favorabil, vom spune și despre noi că am trecut cu bine.

Mereu când ne raportăm la Dinamo vorbim la plural, este apartenența noastră la ceea ce iubim și ceea ce ne aduce pe noi aproape, dar să nu uităm că fiecare individ este rasponsabil pentru acțiunile lui din cele 90 de minute. Nu răspundeți la provocări, nu uitați că bătălia clubul continuă și după acest meci și prezența noastră este incredibil de importantă.

Să trecem cu bine de testul nostru!

Să îi ajutăm pe cei din teren!

Să fie VICTORIE pe toate planurile!

HAI DINAMO!

,,APEL CĂTRE SUPORTERI!
Pe cât de mult înțelegem pasiunea și fanatismul fiecăruia dintre noi, pe atât de mult trebuie să punem în balanță și efectele acestora. Suntem într-o perioadă în care nu doar echipa trebuie să își calculeze fiecare mișcare, cât și suporterii, iar orice mișcare greșită pe noi ne poate costa închiderea porților, în condițiile în care echipa are nevoie de vocile noastre acum poate mai mult ca niciodată.

Mai exact, în urma incidentelor de la finalul meciului CSA – Dinamo, Federația Română de Fotbal a vrut să închidă porțile stadionului la meciul cu Poli Iași. Cu toate acestea, clubul a obținut aprobarea de a-și primi spectatorii și de a evita o sancțiune. Cu toate acestea, vom fi supravegheați îndeaproape pentru următoarele meciuri, iar orice astfel de incident va duce la închiderea porților.

Urmează meciuri extrem de important și de-a dreptul critice pentru Dinamo și pentru șansele noastre de promovare. La ora actuală, rolul suporterului este unul esențial în desfășurarea jocului, iar echipa primește un suport foarte mare din glasul fiecărui câine prezent pe stadion. De altfel, fără noi nu s-ar fi ajuns aici, iar principalul obiectiv pentru acesta ar fi fost simpla supraviețuire în Liga 2, lucru nedemn de un club ca Dinamo.

Pe această cale, facem un apel către toți suporterii dinamoviști care vor intra pe stadion la oricare dintre meciurile rămase să nu dea ocazia vreunei autorități să ne suspende terenul, deoarece ar însemna lipsirea echipei de ceea ce este, practic, inima ei și anume, suporterii. Urmează meciuri esențiale în lupta pentru promovare, iar noi avem datoria de a fi acolo, pe stadion, prezenți fizic pentru echipa noastră. Astfel, vă rugăm ca, în meciurile ce urmează, să nu aruncați cu materiale pirotehnice sau cu orice fel de obiecte în teren, deoarece acestea vor duce la sancționarea echipei cu unul sau mai multe meciuri jucate fără spectatori.”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare