AcasăStiri DinamoSurpriza mare! OFICIAL: Tomislav Gomelt la Dinamo!

Surpriza mare! OFICIAL: Tomislav Gomelt la Dinamo!

Dinamo nu a avut o campanie de transferuri reusita pana acum, dar astazi echipa noastra a prezentat al patrulea transfer. 

Pagina oficiala de facebook anunta transferul mijlocasului croat, Tomislav Gomelt!

FC Dinamo Bucuresti anunta prin intermediul site-ului oficial, www.fcdinamo.ro, transferul mijlocasului croat Tomislav Gomelt la clubul din Stefan cel Mare.


Fost component al reprezentativei sub 19 ani a Croatiei, Tomislav Gomelt a efectuat in aceasta dimineata vizita medicala la Institutul National de Medicina Sportiva (INMS) din Capitala si a semnat un contract cu FC Dinamo Bucuresti pentru urmatoarele trei sezoane competitionale.

Noul jucator al echipei din Stefan cel Mare va purta tricoul cu numarul 21 si va fi prezentat oficial intr-o conferinta de presa programata sambata, 21 iulie (ora 17:00), in cantonamentul de la Saftica.

23 de ani a implinit Gomelt pe 7 ianuarie 2018. Format la juniorii clubului Tottenham Hotspur, Gomelt a mai jucat in cariera la RCD Espanyol B, Royal Antwerp FC, FC Bari, CFR Cluj, HNK Rijeka si Lorca FC.

53 de meciuri a jucat Gomelt in toate competitiile pentru CFR Cluj, Liga 1 (44), Cupa Romaniei (8) si Cupa Ligii (1), in perioada 2015-2017. A marcat, in campionat, doua goluri pentru clujeni.

1 trofeu are Gomelt in palmares, Cupa Romaniei cu CFR Cluj in 2016. Cu Gomelt titular, CFR Cluj s-a impus la loviturile de departajare impotriva echipei din Stefan cel Mare in finala disputata pe Arena Nationala in urma cu doi ani.

Cine este Tomislav Gomelt?

Gomelt este inca un jucator foarte tanar. Mijlocasul central este nascut pe 7 ianuarie 1995 si era considerat un jucator cu potential mare de crestere, in 2014 cei de la FIFA realizau un material in care il considerau drept noul Luka Modric, mai ales ca ajungea si el in Anglia.

In anul 2013 era achizitionat de Totenham la o varsta frageda si ulterior a fost imprumutat la diverse echipe, precum Antwerp, Espanyol B sau Bari. In 2015 a ramas definitiv la Bari, echipa de liga secunda italiana in acel moment. A evoluat in doar 6 meciuri pentru Bari in sezonul 2014/2015.

Nu a ramas foarte mult in Italia, deoarece in septembrie 2015 Gomelt era imprumutat in Liga I in Romania la CFR Cluj, unde a petrecut doua sezoane. In sezonul 2015/2016 a fost folosit in 31 de meciuri in toate competitiile, iar in finala cu Dinamo a evoluat o repriza. 

Cota jucatorului a crescut la 500 000 de euro, dar a fost imprumutat inca un sezon la gruparea feroviara, care inca era in insolventa la startul sezonului, dar gruparea antrenata de Vasile Miriuta a avut un parcurs mult mai bun. Gomelt nu a mai evoluat la fel de mult, 11 meciuri in Liga I in sezonul regular, insa in play-off a fost om de baza, fiind preferat in locul lui Nascimento. Gomelt a si marcat in acel sezon singurele sale goluri in Liga I. 

Nu a mai ramas in Liga I odata cu venirea lui Dan Petrescu si Gomelt revenea in Croatia la NK Rijeka, dar nu a evoluat deloc in Croatia, fiind din nou imprumutat, de data aceasta in liga secunda spaniola din februarie, dar echipa sa nu s-a putut salva de la retrogradare. 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare