AcasăEditorialSuporterii pot castiga acest meci

Suporterii pot castiga acest meci

Dupa o perioada in care am putut urmarii jucatorii si oficialii dinamovisti, in alte ipostaze decat cea sportiva, astazi am fost prezent la conferinta de presa de la Arena Nationala, acolo unde in ceva mai mult de 24 de ore, va avea loc ultimul meci al sezonului. Foarte probabil, cel putin jumatate din cei prezenti astazi, nu se vor mai regasi si din sezonul urmator.

A fost o conferinta de presa asa cum ma asteptam, sa nu existe prea mult aplomb, atitudinea este una rezervata. Din declaratii, iti dai seama ca jucatorii vor sa castige acest trofeu pentru Ekeng si sunt convins ca vor da totul pe teren pentru a reusi acest lucru. Insa la fel de bine mi-am dat seama ca sunt extrem de afectati de tot ce s-a intamplat in ultima perioada. Cum ar fi putut fi altfel, din moment ce Ekeng a fost camaradul lor de lupta. S-a incercat sa se mentina pe cat posibil discutia in termeni fotbalistici, dar anumite intrebari au fost legate si de Ekeng, de situatia contractuala. Nu pot sa uit ca lui Rednic i-au dat lacrimile inca o data, cand s-a referit la Patrick.

La un moment dat Bicfalvi si Anton s-au referit la numarul mare de suporteri dinamovisti ce vor veni maine seara pe Arena Nationala. Cand au spus ca suporterii ii pot impinge de la spate in momentele grele, am simtit ca nu ar fi doar o declaratie de complezenta si ei chiar au nevoie mai mult ca oricand de noi. Orele putine dormite, antrenamentele poate nu la fel de intense isi vor pune amprenta. Dar aici conteaza mult ca noi sa compensam, ei sa isi doreasca foarte mult acest trofeu, sa il castige pentru Patrick si noi sa ii purtam catre victorie. In mod cert nu va fi usor, intalnim o echipa artagoasa, in plina forma, care ar fi meritat sa joace in play-off, dupa cum spunea si Mircea Rednic, insa acest trofeu poate fi castigat de fani, de Peluza ce va fi plina, de Tribuna a-II-a care va acompania fiecare atac al echipei noastre. Va fi sunt singur inca o mostra despre ceea ce reprezinta suporterul dinamovist atunci cand se mobilizeaza in momentele dificile.

Referitor la situatia lui contractuala, imi vine greu sa cred ca dupa discursul lui, se mai poate schimba ceva, s-a simtit o amaraciune evidenta in voce, nu ar fi dorit sa se ajunga in aceasta situatie, dar daca intr-adevar acesta va fi ultimul meci al lui Rednic pe banca tehnica a lui Dinamo, macar sa ne despartim cu o victorie!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare