Supercampionii, debut in forta! PREGATITI DE CHAMPIONS LEAGUE!

CS DinamoEditorial

Scris de:

Dinamo s-a deplasat la Constanta pentru un duel impotriva echipei considerata de multi principala contracandidata la titlu din acest sezon. 

Cele doua combatante s-au mai intalnit si in Supercupa acum 10 zile, iar Dinamo a avut atunci castig de cauza dupa un meci cu multe rasturnari de scor. Dar acum incepe Liga Nationala, una cu un nou format si care se anunta mult mai echilibrata. Dobrogea Sud pune la bataie multi bani in acest sezon, iar Dinamo vine cu multe schimbari la nivel de lot. 

Echipa noastra a inceput foarte bine duelul de la Constanta si am fost in avantaj pe tot parcursul meciului. Echipele nu prea au avut aparare pana in minutul 10, cand tabela indica 6-7 pentru Dinamo. Insa din acel moment echipa a inceput sa se aparere foarte bine, practic pana la pauza am mai primit 4 goluri. 

Missaoui in zi buna, Bannour excelent pe plan ofensiv cu 5 goluri din 5 aruncari, Dinamo s-a distantat la 17-10 la pauza. Foarte buni si Alouini, Negru si Kuduz, care au avut o eficienta excelenta. Finalul de repriza a fost incredibil de bun, de la 12-9 in minutul 25, Dinamo a avut o serie de 5 goluri, iar Alouini a marcat pe final de repriza de la 11 metri. De notat si o executie spectaculoasa din partea lui Negru, din propria jumatate. 

Repriza a doua constantenii aveau sa intre mult mai decisi la joc, totusi o echipa care inca se cauta, avand si un antrenor nou in acest sezon, este vorba de Zvonko Sundovski, cel care a pierdut doua finale impotriva lui Dinamo ca antrenor al CSM-ului. 

Repriza a doua gazdele au inceput mai bine, s-au apropiat la 13-18 dupa cateva atacuri nereusite ale baietilor nostri. Din pacate, dupa un contraatac nereusit al lui Nicusor Negru, Dan Savenco a fost eliminat doua minute. Urmau momente dificile pentru Dinamo. Din fericire, la atacul gazdelor Kutura a gresit, iar la faza urmatoare Negru a scos si el o eliminare la Crnoglavac. Sandru a marcat si el pentru prima data in minutul 39, 19-13, un moment important pentru Dinamo, care nu mai marcase de ceva timp. Bannour a punctat si el dupa ce Chikovani a ratat doua aruncari consecutive de la sold. Excelent Bannour, mult mai eficient astazi, fata de Supercupa, cand a marcat de 8 goluri, dar din 17 aruncari. 

Constantenii nu au renuntat la lupta, s-au apropiat la 5 goluri, dar Dinamo a avut mereu replica, iar in minutul 45 conduceam cu 22-16. Missaoui  a avut si el un moment in care a iesit in evidenta, a scos doua mingi consecutiv din postura de 1 contra 1, iar la faza urmatoare Komogorov a scos o lovitura de la 7 metri. Zulfic a avut procentaj de 100% pana in acel moment, 4 din 4. 

Bannour a fost excelent in aceasta seara, a marcat inca doua goluri spectaculoasa, a zis bine comentatorul TVR, Bannour „The Special One”, 8 goluri din 10 aruncari, un inlocuitor pana acum care se ridica la nivelul lui Sajad Esteki. 25-18 in minutul 50 pentru Dinamo si o evolutie foarte solida pentru Dinamo inainte de debutul in CL. Am intalnit un adversar de calibru si jocul chiar a functionat, antrenorul Constantin Stefan isi demonstreaza inca o data clasa. Pe final de meci DInamo a mentinut avansul si la final Descat a reusit o aeriana cu Sandru. Nicio sansa nu le-am lasat adversarilor. Scor final 30-24, iar cei mai buni marcatori au fost Bannour, Komogorov si Zulfic. 

Miercuri de la 19:30, Dinamo debuteaza in noua editie de EHF CL si in sala Dinamo vine Elverum, o echipa norvegiana care in sezonul trecut ne-a invins de doua ori, dar acum parem mult mai pregatiti pentru a face o figura frumoasa in aceasta editie. 

loading...

Lasă un răspuns