Suntem pe drumul cel bun!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Rapid au remizat ieri pe stadionul Dinamo, în derby-ul rundei cu numărul 13.

A fost derby, dar a lipsit atmosfera de derby, așa cum spunea și colegul meu George Jaravete înainte de meci, singurul lucru care îți sugera faptul că urmează să fie un meci important în Ștefan cel Mare,era numărul foarte mare de polițiști.

Giuleștenii au avut undeva în jur de 150 de susținători în Ștefan cel Mare, asistența cu totul a fost în jur de 2000 de spectatori, mult prea puțin față de cât ar fi meritat un asfel de duel, care a lipsit timp de 6 ani în peisajul fotbalului românesc. Însă trăim vremuri în care fotbalul este în plan secund.

Așteptările mele înainte de meci erau conforme cu situația din clasament și cu numărul de victorii obținute de echipa noastră în ultimele două luni și jumătate. Însă nutream speranța că simpla prezență a lui Rednic pe banca tehnică, poate aduce ceva schimbări. Antrenorul echipei noastre a schimbat în garnitura de start și nu doar atât, a schimbat și sistemul de joc.

Meciul a început neașteptat de bine, cu Dinamo având două ocazii mari în primele 5 minute, lovituri încasate de giulesteni, dar din păcate pentru noi, nu decisive. Dinamo a fost clar echipa mai bună în prima parte și deși după ieșirea lui Răuță, care din fericire se simte mai bine, am pierdut puțin lupta la mijloc, asta coroborat și cu pierderea energiei din partea lui Espinosa, am avut mai multe lucruri pozitive de remarcat, față de negative.

Aș puncta la minusuri jocul ofensiv în ceea ce privește atacanții noștri, în continuare centrăm în gol mi se pare, acțiunile ofensive au venit în benzi, dar nu putem sau nu pot fi puși în valoare atacanții noștri, din păcate, nici Ivanovski, dar nici Măgureanu, nu au talie. În ceea ce îl privește pe Vestenicky, este greu de dat vreun verdict, dar și el este mai degrabă vârf doi.

Golul magnific marcat de Torje ar fi trebuit să fie decisiv în mod normal, puteam noi să închidem jocul în cel puțin două rânduri, dar dacă ați avut o senzație de deja-vu, nu ați fost singuri, pentru că nu erau nejustificate emoțiile din finalul de meci. Execuția incredibilă a lui Carnat a anulat încă două boabe dintr-o zestre teribil de subțire de puncte acumulate în turul sezonului regulat.

Nemeritat sau nu, am obținut un egal, dar eu nu am fost într-atât de nervos precum am fost la meciul cu UTA. Dezamăgit nu ai cum să nu fii, dar eu întrevăd o schimbare în bine în jocul lui Dinamo, două meciuri la rând pe teren propriu, în care dominăm adversarii, echipe bune, care se pot bate la play-off. Retragerea din final nu îi poate fi atribuită lui Rednic, care făcea semne disperate de la margine către jucători să împingă liniile, dar psihicul vulnerabil ” a învins”. Până când nu vom reuși să câștigăm un meci, vom tot avea astfel de finaluri de meci, ori până nu vom reuși să construim un avans mai consistent pe tabela de marcaj.

Din punct de vedere defensiv, am arătat foarte bine, ”implantul” Pinto pare să fi adus acel plus de siguranță, odată cu integrarea lui Espinosa în mecanism, cred că putem aștepta o și mai bună comportare a axului central, acum în ceea ce îl privește pe Răuță, nu știu ce se va întâmpla, mult mai important este că el să fie sigur că  nu este nimic în regulă și să se testeze serios, viața bate fotbalul și nu vreau să mai vedem drame pe teren, am trăit suficient de multe.

Ușor, ușor se va lega jocul mult mai bine, sunt convins că este o chestiune de timp până când ne vom bucura de un nou succes, marți va fi un prilej bun pentru alți jucători în Cupa României, împotriva unei echipe bune, dar care poate fi învinsă, fără discuții. Din păcate, nu vom putea fi prezent alături de favoriți pe stadion, dar am toată convingerea că lucrurile vor merge în direcția dorită! Mai vin mulți jucători, Dinamo se schimbă și sub comanda lui Rednic, se va schimba în bine

DOAR DINAMO BUCUREȘTI! 

,,La fel ca la meciul cu UTA, am primit gol în prelungiri. Din punct de vedere al atitudinii și prezenței în joc, nu am ce să reproșez. Păcat că nu știm să gestionăm ultimele faze, așa a fost și cu Arad, dar și acum.Mă surprinde că jucătorii cu experiență fac greșeli, dar nu înseamnă că îi cert. Am pierdut două puncte, aveam patru puncte în plus. A fost un joc bun, ca atitudine, am avut două ocazii în primele 5 minute, nu au ieșit din careul lor.

Espinosa nu a putut să joace mai mult, a cerut să fie schimbat la pauză, a dat o pasă foarte bună la Deian, se simt foarte bine el și Răuță, pe faza defensivă sunt mult mai buni decât Matei și Filip. Am avut situații să dăm și al doilea gol, am fost mult mai prezenți în fața porții.

Mai era un singur minut,au muncit, păcat că pierdem cu echipe bune, dar mie îmi dă speranță pentru un viitor mai bun. Îi felicit pentru atitudine, au fost aplaudați de suporteri, asta e un lucru pozitiv. Fac sacrificii foarte mari, nu e doar vina lor pentru ce s-a întâmplat aici la Dinamo.

Pregătirea nu s-a făcut deloc, probleme cu transferuri, fără teste fizice, grăsuți, frumoși, a trebuit să fac eforturi să ajungă să intre în greutatea optimă, să încercăm la fiecare antrenament să acumulăm fizic, nu pot să exagerez, avem meciuri grele, teren greu, s-au jucat 11 meciuri în 21 de zile pe stadionul Dinamo. Trebuie să ai un teren bun, nu caut o scuză, dar perioada asta au fost lucruri care nu ar trebui să se întâmple la un club precum Dinamo. Au și jucătorii scuza lor”, a declarat Rednic la conferința de presă de după meci.

,,Nu a fost atmosferă de derby, a fost o atmosfera frumoasă, meci frumos cu ocazii, situații de poartă, momente agresive, dar în sensul bun. Cred că a plăcut, puteau fi mai multe goluri, noi am avut mai multe ocazii, am fi meritat să câștigăm. E vorba și de șansă, Carnat și Deaconu au dat goluri extraordinare, cu UTA a deviat din spatele jucătorului direct la atacant. Trebuie să ne luptăm și cu ghinionul, trebuie să apreciez atitudinea” Mircea Rednic! 

loading...

Lasă un răspuns