AcasăStiri Dinamo,,Sunt foarte importante aceste puncte''

,,Sunt foarte importante aceste puncte”

Dinamo a reușit să obțînă prima victorie din deplasare din sezonul 2023/2024 și echipa noastră începe să urce în clasament.

Victoria a adus entuziasm în rândul fanilor dinamoviști, dar fostul mare atacant al echipei naționale, Viorel Moldovan, vede lucrurile puțin diferit.

Viorel Moldovan a vorbit la finalul duelului din Superliga despre importanţa victoriei reuşite de Dinamo în deplasarea de la Voluntari. Fostul jucător e de părere că ”alb roşii” trebuie să se concentreze pe meciurile cu echipele de nivelul lor şi consideră că victoriile cu FC Botoşani şi FC Voluntari sunt extrem de importante.

”Mi se pare o victorie corectă pentru Dinamo Bucureşti! Uşor, uşor, după începutul dificil, Dinamo acumulează 6 puncte, cu Botoşani şi Voluntari. Ei cu echipele astea trebuie să câştige, se vor bate împreună cu ele în lupta pentru evitarea retrogradării.

Sunt foarte importante aceste puncte, până la urmă că te bat, FCSB,  U. Craiova sau Sepsi, echipe care vor juca din punctul meu de vedere în play-off la finalul sezonului regular, e cu totul altceva. Dinamo trebuie să câştige împotriva echipelor de acelaşi nivel.”, a spus Viorel Moldovan, la Fotbal Show, în direct pe Prima Sport 2.

,,Ovidiu și jucătorii sunt protagoniștii!” Informații despre Arena Națională

La finalul partidei, noul administrator special, Andrei Nicolescu, a vorbit despre victoria echipei și la final a vorbit despre posibilitatea că Dinamo să evolueze pe Arena Națională partida cu Petrolul:

,, Un meci intens, așa crește o echipă, o mentalitate puternică, am dovedit că suntem mai puternici, din aceste încercări și cum trecem peste ele, echipa va deveni mai puternic mentală și va deveni o echipa de primele. Noi rămânem modești, dar ați văzut o echipă care a trecut prin momente grele, de debusolare și și-a revenit. Asta înseamnă că mentalitatea crește, a echipei va fi aproape de mentalitatea performanțelor lui Dinamo din trecut. Nu vreau să ne aventurăm, importante sunt puncte, dar cred că mentalitatea crește de la un meci la altul.

Fanii sunt senzaționali, ca de fiecare dată. Din punctul nostru de vedere, e liniște, suntem o echipă unită, avem un lot care trece împreună, construim cu jucătorii un cadru pentru performanță.”, a declarat Andrei Nicolescu.

Despre anunțul lui Ovidiu Burcă de la finalul conferinței de presă: ,,Mie îmi pare pentru Ovidiu că a fost în această postura foarte urâtă și îmi pare că a fost nevoit să se justifice. Pe de altă parte, nu aș vrea să întru în polemici, dar cine face atacuri la persoană, este de cea mai joasă speță.  Noi ne pregătim, ne organizăm, totul va fi mult mai ok în viitor.”

,,Ne vedem de ce avem de făcut, eu o să înțeleg ce a fost în ultima luna jumătate în club, nu caut vină nimănui, e foarte important să mergem înainte, să construim o echipă puternică, să fim alături de jucători, să se simtă susținuți. ”

,,Ovidiu e protagonistul acestei seri, jucătorii sunt protagoniștii. De luni pregătim meciul de săptămâna viitoare de pe Arena Națională, noi ne dorim să jucăm pe Arena, singurul lucru care mă împiedică să spun 100%, va fi un meci test al gazonului, dacă el se va prezenta ok, sâmbătă seară vom juca pe Arena Națională!”, a transmis Andrei Nicolescu.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare