Strigăt de disperare! Mircea, hai mai repede, suntem (la) PĂMÂNT!

Dinamo a mers la Craiova cu gândul de a obține ceva dintr-un meci în care porneam cu șansa a doua.

Fără Torje și Răuță, Sorin Colceag a surprins pe toată lumea cu formula de start, în care a trimis nu mai puțin de 4 fundași centrali de meserie. Deși pe foaia oficială de joc era trecut un sistem 4-3-3, a fost mai degrabă un 3-5-2. Giafer, Grigore și Popa erau fundașii centrali, iar Giafer ceva mai avansat.

Însă a fost un meci care s-a transformat repede într-o mare umilinta pentru noi. L-am protejat pe Deniz, dar de data asta chiar a comis-o, a luat două cartonașe galbene foarte repede și la cel de-al doilea a fost și penalty. Prima intervenție a fost inexplicabilă, probabil din frustrare și nervozitate, dar nu așa te remarci. Putea merge la cabina de atunci.

Practic din acel moment s-a făcut 1-0 și cu un om în minus, meciul a devenit infernal pentru noi, foarte multe ocazii la poarta lui Iliev și Dinamo a încercat cât de cât să mai iasă pe contraatac, dar foarte greu de gestionat o inferioritate numerică atât de repede, împotriva unui adversar de calitate. Totuși la faza dinainte de penalty, a fost offside, dar ce mai contează atunci când ești victimă sigură și adversarii dau în tine din toate pozițiile.

La pauză am scăpat cu 1-0, dar era evident că vom avea viață foarte grea în repriza a două. Chiar după cea mai frumoasă acțiune de atac a noastră, a venit imediat golul doi al oltenilor, reușit de Andrei Ivan, care și-a făcut un obicei să marcheze cu Dinamo.Până în minutul 60 s-a făcut 3-0 și din nou o seară tristă pentru noi toți, care am îndurat multe sezonul asta. 4-0 la câteva minute distanță și mai aveam multe minute de jucat. 5-0 a fost scorul final.

Venirea lui Mircea Rednic trebuie să se producă cât mai repede cu putință, să încheiem odată cu experimentele, inventăm mereu sisteme infecte fără nicio logică și trebuie să îndurăm săptămână de săptămână noi umilințe. Știm de ce am ajuns aici, dar totuși echipa asta are nevoie de antrenor și are nevoie de regrupare, la cum arătăm acum, suntem principala candidată la retrogradare, noi, nu Clinceni. Ori toate aceste lucruri trebuie să se schimbe odată cu venirea lui Rednic.

Asta nu e cronică de meci, e strigătul de disperare al unui dinamovist care a a văzut două meciuri în care am primit 10 goluri și am îndurat suficient de multe în acești ani. Știu că nici Rednic nu este un magician, nu va face mereu din rahat bici, poate vor mai fi seri grele, de fapt, spun altfel, cu siguranță vor mai fi seri în care vom pierde, dar nu așa și să nu existe o asemenea atitudine, o asemenea degringoladă, suntem DINAMO și avem obligația să ne ridicăm.

Mureșan spunea înainte de meci că Rednic va prelua echipa după pauză competițională, asta sper să fie o declarație din complezență, echipa asta are nevoie de antrenor de mâine, cu tot respectul pentru Sorin Colceag, dar situația impune altceva.

În final, nu îmi rămâne decât să cred și să sper că viitorul va fi mult mai bun, suferim acum, dar vom trece peste momentele grele!

HAI DINAMO!

„Nu știu dacă vine la meciul cu Craiova (n.r – Mircea Rednic), nu am vorbit cu el, nu pot să vă răspund la întrebarea asta. E un antrenor foarte bun, e dinamovist. Probabil el va fi cel care va conduce echipa, după pauza internațională. Eu îl aștept.Cu Bergodi am vorbit, dar până la urmă nu a fost să fie. Redic era tot așa, în primii doi-trei pe listă. A mai fost și Miriuță și alții care erau liberi și puteam să discutăm. Am preferat să alegem pe cineva care are legătură cu Dinamo. Să zicem că a rămas doar Mircea Rednic, care probabil că va veni cât mai repede”, a spus Iuliu Mureșan,