Steaua-DINAMO: Evolutie ENTUZIASMANTA si VICTORIE CATEGORICA!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Dinamo a disputat in aceasta seara in deplasare, marele derby al baschetului romanesc, impotriva rivalilor de la Steaua.

Dinamo are parte de un sezon excelent, am avut castig de cauza in fata rivalilor in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dar cautam si primul succes impotriva lor in campionat. Meciul avea dubla importanta, atat prin prisma orgoliilor de la mijloc, cat si prin faptul ca era un duel direct pentru locul 4 din grupa, ambele echipe avand cate 7 victorii.

Dinamo a inceput destul de timid meciul disputat in sala “Mihai Viteazu” din Bucuresti, gazdele au condus si la 10 puncte distanta, 14-4 dupa 3 minute, dar baietii nostri si-au revenit treptat si pana la finalul primului sfert am trecut la conducere, in special datorita unor momente excelente de joc din partea americanilor Javon Masters si Armin Cane.

Si in sfertul doi, pe partea defensiva am aratat foarte bine si i-am tinut la respect pe adversari, care au marcat doar 8 puncte, astfel ca la pauza mare am intrat cu un avans de 11 puncte, 40-29 pentru Dinamo. Insa urmau inca doua sferturi. Barro a fost principalul marcator in prima parte, cu 8 puncte, urmat de Cane cu 7 puncte, in vreme ce Jeremic si Masters au avut cate 6 fiecare.

Dinamo a inceput slab si sfertul trei, gazdele avand un partial de 6-0, dar imediat Dinamo a reintrat in joc si Dinamo a refacut diferenta de la pauza mare, avand cu 4 minute inainte de finalul sfertului un avantaj de 14 puncte, 52-38. Trebuia sa fie chiar 54-38, dupa un and-one anulat de arbitri, pe motiv de fault in atac la Cane, o decizie total bizara. Insa Dinamo era in crestere si Burlacu a cerut time-out. Din pacate, a urmat o noua cadere in jocul formatiei noastre si dupa cateva erori evitabile, Steaua s-a apropiat si inainte de sfertul patru mai aveam doar 5 puncte avans, 57-52.

Dinamo a inceput foarte bine sfertul patru, Milutinovic si Jeremic, shooterii lui Dinamo au marcat 5 puncte si avansul lui Dinamo s-a marit intr-un singur minut la 10 puncte. Tudor Costescu, asa cum imi spunea si inainte de meci, are o rotatie mica din cauza accidentarilor lui Mihnea Andrei si Marcu Badiu, astfel ca a trebuit sa il introduca in teren si pe Vasile Odagiu, lipsit de experienta la acest nivel. Anton Diaconescu si Andrei Calenic au fost ceilalti romani folositi de Costescu. Dinamo a continuat evolutia excelenta in aparare, au fost neutralizati principalii marcatori stelisti si i-am tinut mult sub media punctelor marcate de ei in campionat.

Dinamo avea un avantaj de 12 puncte cu 5 minute inainte de final, 72-60, moment in care Catalin Burlacu a cerut din nou time-out pentru gazde, in tentativa de a reveni pe tabela. Din nou arbitri au luat o decizie bizara, au dictat fault la Cane, in loc sa se fi acordat fault in cealalta directie. Insa Cane a fost magistral in aceasta seara, stelistii nu au avut antidot la patrunderile sale, americanul fiind decisiv in sfertul patru. Cu 2 minute inainte de final, Dinamo avea un avans aproape linistitor de 12 puncte, 78-66! Milutinovic a dat lovitura decisiva cu mai putin de 2 minute inainte de final cu o aruncare de 3 puncte, 81-71 pentru Dinamo. Stelistii erau deja in criza de timp, Dinamo controla ostilitatile. Dinamo se impune dupa un meci excelent, am fost clar echipa mai buna! Dinamo se impune cu 83-76 si trecem peste rivali in clasament.

Armin Cane a fost omul partidei din punctul meu de vedere, cu 19 puncte, 5 recuperari si 2 assisturi. Milutinovic a fost excelent in partea secunda, 16 puncte in total, 6 recuperari si 5 assisturi. Barro a avut 14 puncte, Masters a avut 12 puncte, dar si 10 assisturi! Jeremic a terminat meciul cu 11 puncte, Calenic cu 4, Gugino tot 4, iar Diaconescu 2!