AcasăEditorialStatistica nu minte: DINAMO ESTE DEFAVORIZATA! De cate ori am fost programati...

Statistica nu minte: DINAMO ESTE DEFAVORIZATA! De cate ori am fost programati luni!

Astazi am aflat ziua in care a fost programata Dinamo sa dispute partida cu Viitorul din etapa cu numarul patru din Liga I. 

Astfel, dupa ce vom disputa meciul cu Gaz Metan Medias luni seara, de la ora 21:00, astazi Liga Profesionista de Fotbal a anuntat faptul ca meciul cu Viitorul din etapa cu numarul patru se va disputat tot luni seara, de la ora 21:00. 

Astfel, in decurs de doar patru runde, Dinamo va disputa deja doua meciuri in ziua de luni. Un lucru pe care fanii dinamovisti l-au criticat in comentariile lor, pe buna dreptate. Asta m-a facut sa caut in statistica sezonului trecut si ce am observat, nu este deloc in regula. 

In sezonul regular din stagiunea anterioara, Dinamo a disputat nu mai putin de 10 meciuri luni seara! In paranteza am trecut numarul etapei cand s-au disputat meciurile luni seara: 

Dinamo-Gaz Metan (4), Dinamo-Sepsi (7), Dinamo-Timisoara (9), Dinamo-Juventus (14), Botosani-Dinamo (15), Dinamo-Viitorul (16), Sepsi-Dinamo (20), Dinamo-Voluntari (21), Timisoara-Dinamo (22), Chiajna-Dinamo (24)! Practic, am disputat mai multe meciuri luni seara, fata de meciuri disputate duminica seara, considerata zi de audienta maxima. Poate va intereseaza sa stiti in cate meciuri a fost programata luni seara cealalta echipa din Bucuresti? Zero! In 26 de etape nu au fost programati nici macar o data luni seara. 

Campioana CFR Cluj a fost programata de 5 ori sa evolueze luni seara, dar echipa de pe locul 3 CS Craiova de asemenea nu a evoluat in niciun meci luni seara. De ce este Dinamo „oaia neagra” a programarilor? 

Nu este normal ce se intampla cu privire la meciurile pe care le disputam luni seara. Cred ca trebuie luate masuri de catre clubul nostru , suntem clar defavorizati. Inteleg ca televiziunile au un cuvant greu de spus in aceste programari si doresc ca in zilele in care in mod normal nu trezesc interes, sa evolueze o echipa care aduca audienta. Dinamo in continuare este in topul audientelor, dar asta nu trebuie sa se intample defavorizand suporterii echipei, care sunt impiedicati sa ajunga la meci. 

Ganditi-va ca cei mai multi trebuie sa ajunga a doua zi la munca, nu mai circula mijloacele de transport in comun dupa terminarea meciului, celor din provincie le este teribil de greu sa ajunga la meciuri, astfel se ajunge sa avem asistenta de 1500-2000 de spectatori. Apoi se scriu o multitudine de articole in presa in care se discuta despre absenteismul fanilor dinamovisti, dar nu se puncteaza si acest aspect. Intr-un campionat in care interesul este tot mai scazut, avem parte de astfel de decizii care sunt in defavoarea fanilor.

Mesaj adresat celor din conducere, facem si noi ceva in acest sens

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare