AcasăEditorialStart în ultima etapă a turului

Start în ultima etapă a turului

Play-offul ligii secunde se apropie de jumătatea drumului și lupta pentru promovare este una extrem de interesantă.

Play-offul ligii secunde se apropie de jumătatea drumului și lupta pentru promovare este una extrem de interesantă.

Până acum avem un play-off echilibrat, cu 2 echipe care au obținut 7 puncte din primele 4 etape, Dinamo și Steaua, două echipe care au obținut 6 puncte, Iași și Oțelul, dar și două echipe care nu au simțit gustul victoriei, Buzău cu 3 puncte, în vreme ce Dej are 2 puncte în ultimele două etape.

Astăzi începe etapa cu numărul 5 cu un meci care ne interesează în mod direct, meciul dintre Unirea Dej și Oțelul Galați. Echipa lui Dorinel Munteanu are un parcurs foarte modest în deplasări, a pierdut la scor de neprezentare duelul cu Dinamo, este doar a două deplasare din play-off, dar și în sezonul regular, gălățenii au izbutit doar două victorii. Băieții lui Dragoș Militaru vin după două rezultate de egalitate în ultimele două etape, ambele scor alb, în antiteză cu primele două runde, când au pierdut cu 3-0. Este doar al doilea meci pentru echipa dejeană pe teren propriu.

În cazul în care Oțelul se impune, presiunea se mută pe Dinamo, atunci vom fi condamnați să câștigăm meciul cu Iași pentru a păstra șanse la promovarea directă, în caz contrar șansele scad drastic. Pe de altă parte, un pas greșit al Oțelului ar putea apropia din nou echipa noastră de trupa lui Dorinel Munteanu. Meciul se joacă de la ora 17:30.

Mâine are loc un duel între Gloria Buzău și Steaua. Echipa lui Adi Mihalcea a avut un parcurs inconstant, trei remize în primele trei etape și runda trecută au pierdut la Galați după un meci decis în primele minute de o uriașă gafă a portarului. Buzău nu are parte de un public prea numeros la meciurile de pe teren propriu ,dar o victorie i-ar apropia temporar la un singur punct de Dinamo.

Steaua vine după meciul de mare încărcătură cu Dinamo, un duel câștigat cu 2-0, dar discuțiile despre promovarea din acest sezon au luat final, nu sunt șanse să se întâmple acest lucru, astfel că va fi curios de văzut care va fi abordarea militarilor în aceste meciuri fără miză. Meciul se joacă mâine, începând cu ora 12:30.

,,Cred că suntem singura echipă din cele 6 care propune un fotbal, un concept de joc și care nu joacă doar ca să se apere să nu primească gol. De asemenea, cred că atât timp cât respecți fotbalul și ai un concept care să te ducă spre victorie, să aplici niște principii corecte, chiar dacă uneori niște meciuri nu-ți ies, per ansamblu vom fi echipa care va câștiga cele mai multe puncte din cele 10 meciuri pe care le vom avea.’‘, a transmis Andrei Nicolescu la emisiunea ,,Dinamo 7/9” de la Playsport.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare