Start in Liga Nationala! Programul echipei noastre

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a castigat doua trofee intr-un singur joc, in finala cu Dobrogea Sud de duminica.

Dinamo si-a trecut in cont Cupa Romaniei, pentru editia 2019/2020, dar si Supercupa Romaniei pentru editia 2020/2021. Supercampionii dinamovisti au revenit la joc asa cum ii stim deja, cu dorinta de a face performanta.

Acum urmeaza startul in Liga Nationala, acolo unde Dinamo nu a avut sansa sa castige cel de-al 5-lea titlu consecutiv din cauza unei decizii aberante luate de FRH. Acum Dinamo incepe lupta pentru suprematie in Liga Nationala, intr-un format putin ciudat, adaptat la conditiile actuale.

Primele trei etape se vor desfasura intr-o singura locatie, la Sfantu Gheorghe, toate echipele din Liga Nationala vor evolua pe parcursul a trei zile, marti, miercuri si joi, urmand ca saptamana viitoare sa fie organizat un alt mini-turneu, se pare ca aceasta solutie va fi una temporara.

Dinamo evolueaza astazi, incepand cu ora 18:25, impotriva celor de la CSM Fagaras. Maine, de la aceeasi ora intalnim pe CSM Focsani, urmand ca joi sa dam piept cu CSU Suceva. Partidele de astazi si maine vor fi transmise in direct de TVR 1. Nu este deloc usor pentru jucatorii nostri sa evolueze in acest ritm, care pare intr-adevar infernal, probabil vor fi rulati toti jucatorii din lot, de aceea este extrem de important faptul ca Dinamo are un lot numeros si jucatorii sunt de valori apropiate.

Arde soseaua…mii kilometri !

Articol semnat: Marius Chelu

Retorica unui “Ce e cu voi aici ?’’

Final de week-end departe de casa, inceputul unui dialog cu un amic caruia-i resimteam din plin lipsa, una dintre putinele intrebari, din ultimul timp, pentru care nu am reusit un raspuns direct. Uneori, da, e poate dificil sa raspunzi cu maturitate intr-o chestiune in care sufletul si ratiunea sunt doua notiuni care tind sa-ti contrazica pasii de urmat.

Sute de kilometri, implicit ore alocate pentru 15-20 minute in care reusesti doar sa iti saluti si iti sustii in mod direct favoritii, desi nu ai acces in sala, luni intregi in care ti-au lipsit si nu te-au simtit aproape in momente de deziluzie de dupa decizii nedrepte din partea altora. Final de sezon cu success in deja normala stare de hegemonie a anteriorilor 4-5 ani, totul intr-o Societate cu restrictii la tot pasul.

Poate par adevaruri dintr-un paradox si pentru ca, mai presus de acest Covid, exista suporteri nevaccinabili pentru Pandemia Pasiunii. Sunt doar cifrele Ratiunii care, in multe cazuri, nu vor demonta senzatia. In optiuni de viata, deseori, Sufletul face scor cu Ratiunea. Nerabdarea revederii, cu toate conditiile actuale impuse si zambetul emotionat al sportivilor deja familiarizati cu sustinerea suporterilor oriunde in Europa anilor anteriori sunt senzatii ce nu pot decat sa demonstreze ca PASIUNEA nu se va masura vreodata in metri de distantare sociala, ca limitarile sociale sunt doar norme pentru a ne proteja si pentru care suntem datori cu totii sa gasim solutii.

Asteptam cu drag normalitatea in care, asemeni altor manifestari publice in spatii inchise, teatru sau cinema, sportul sa-si poata primi ‘’adresantii’’ in sali, indiferent de modul in care se vor manifesta restrictiile.

Am incheiat in week-end vechiul sezon, imediat incepem un altul. Mult success, Dulailor! Continuati sa aveti “cifrele’’ palmaresului cu voi, de senzatii ne vom ocupa impreuna ! Asemeni suporterilor prezenti la Sfantu Gheorghe sunt alte mii care va asteapta cu drag si va poarta in suflet ! Ramaneti pentru noi Eroii unui sezon in care deziluziile nu ne apartin dar le-am trait impreuna, indiferent de cat de departe am fost fizic.

loading...

Lasă un răspuns