Start in Liga I! Toate detaliile despre noul sezon

EditorialStiri DinamoStiri Liga I

Scris de:

Liga I incepe astazi cu un nou format si cu noi asteptari pentru Dinamo.

Formatia noastra a avut un sezon 2019/2020 de cosmar, in care paream la un moment dat condamnati la retrogradare. Un campionat care nu a putut fi dus la bun sfarsit pe teren si noua stagiunea propune schimbari importante.

De la 14 la 16! Liga I va avea la start 16 echipe, aceleasi 14 formatii precum in stagiunea trecuta, plus doua echipa de traditie, UTA Arad si FC Arges. Doua echipe cu o baza importanta de suporteri, UTA va avea la dispozitie si un stadion nou care va fi dat in folosinta.Sezonul regulat va avea 30 de runde, cu meciuri tur-retur intre toate echipele. Ulterior, primele 6 vor merge in play-off, iar ultimele 10 vor evolua in play-out.

In play-off, meciurile se vor juca in continuare tur-retur (10 etape), in timp ce in play-out se va apela la o mansa unica (9 etape). Deoarece in play-out vor fi doar 9 jocuri, cinci echipe vor juca un meci in plus pe teren propriu.

Ultimele doua clasate din play-out vor merge in liga secunda, in vreme ce locurile 7 si 8 vor disputa baraj de ramanere in Liga I cu echipele de pe locurile 3 si 4 din liga secunda. In ceea ce priveste play-out-ul, acesta va avea o miza sportiva mult mai ridicata.

Primele doua clasate vor disputa un joc de baraj intr-o singura mansa, iar castigatoarea va juca un alt meci de departajare impotriva echipei clasate pe ultimul loc care permite participare in Europa, pentru a stabili echipa care va juca in Conference League din sezonul urmator (echipele romanesti nu vor mai evolua in Europa League).

Noul protocol medical, mai relaxat, dar mai clar: „Ne dorim sa nu mai fim pusi de LPF in situatia din sezonul trecut. De aceea, vom respecta cerintele UEFA: cu 6 ore inainte de meci echipa trebuie sa se prezinte cu 13 jucatori valizi, dintre care cel putin un portar, si cu avizul de la DSP, in cazul in care este deschisa o ancheta. Meciul poate fi reprogramat, dar nu mai devreme de 7 zile si se poate reprograma o singura data.

Daca finalul unei faze competitionale, de exemplu in campionat regulat, tur si retur, nu s-a putut disputa meciul, echipa din cauza careia a fost amanata partida pierde meciul cu 0-3. Principiul se aplica si dupa play-off si play-out, la finala Cupei si la meciurile de baraj,” a explicat presedintele FRF, Razvan Burleanu.

  • o echipa trebuie sa aiba disponibili cel putin 13 jucatori, dintre care un portar, pentru a putea disputa un meci.
  • un club organizator trebuie sa aiba avizul DSP pentru a juca un meci cel putin cu 6 ore inainte de startul acestuia.
  • un meci care nu se poate disputa la data stabilita poate fi reprogramat, dar nu mai devreme de 7 zile si doar o singura data.
  • daca la finalul sezonului regulat tur/retur, play-off, sau play-out, exista meciuri nedisputate, echipele din cauza carora nu s-au jucat partidele vor pierde cu 0-3 la “masa verde”.
  • meciurile din Cupa Romaniei si cele de baraj nu pot fi reprogramate si se vor omologa cu 3-0 la “masa verde”.

Necunoscuta DINAMO! Daca ne raportam la lotul actual, Dinamo este clar ca nu poate emite pretentii la ocuparea unui loc de play-off. Dinamo a pierdut mai multi jucatori, unii dintre ei importanti si pana acum a fost prezentat doar Vlad Achim. Cu un lot oricum destul de modest, odata cu aceste plecari, Dinamo nu este echipa de play-off. Gigi Multescu este cel mai experimentat antrenor din Liga I, cu peste 300 de meciuri la activ, al doilea numar de victorii dupa Dan Petrescu (114 fata de 126).

Pe de alta parte, nu stim exact cum va arata echipa peste cateva saptamani si daca nu vom avea chiar alt antrenor pe banca tehnica in luna septembrie. Probabil vom putea spune clar ce obiectiv isi poate propune in mod realist Dinamo, dupa pauza competitionala de la inceputul lunii septembrie, cand vom avea o situatie mult mai clara. Dinamo incearca sa revina in play-off dupa o pauza de 3 sezoane, timp in care echipa noastra a mers tot mai jos in clasament.

Prima etapa din Liga 1
Azi, 21 august

Ora 18.15 FC Arges – FC Botosani

Sambata, 22 august

Ora 15.30 Viitorul – UTA

Ora 18.00 Sepsi OSK – Universitatea Craiova

Ora 21.00 Astra – Fcsb

Duminica, 23 august

Ora 16.00 Poli Iasi – Chindia

Ora 18.00 Academica Clinceni – CFR Cluj

Luni, 24 august

Ora 18.00 FC Voluntari – Gaz Metan Medias

Ora 21.00 Dinamo – FC Hermannstadt

„Au mai sosit 2-3 jucatori carora nu va pot da numele acum. Au sosit. Poate sunt chiar doi polonezi. Multescu, care e un monument in fotbal, a venit cu variante alaturi de Talnar, 5-6 jucatori. Chiar si Budescu a fost pe lista lui. Dar trebuia discutat la nivel oficial. S-a incercat prin interpusi, pentru ca s-a aflat ca domnul Budescu si-a depus hartie sa devina jucator liber, iar apoi am inteles ca Astra a achitat ce avea de achitat si nu mai era de discutat.

De 5 saptamani discutiile au fost pe posturi. Domnul Rufo (n.red. Rufo Collado, noul director sportiv) vrea sa aduca jucatori spanioli cu experienta, majoritatea din Segunda Division, sa securizeze posturile esentiale la echipa. Din momentul ala, daca patronul a zis ca domnul Rufo se ocupa, eu am fost foarte linistit ca exista colaborare intre patron si omul adus de el. Atunci, Multescu si Talnar au abandonat partea romana”, Ioan Marginean

loading...

Lasă un răspuns